Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/4230040/06/AK
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/4230040/06/AK
Data
2006.05.31


Referencje


Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
gospodarka komunalna
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzi, czy Spółka postępuje prawidłowo wyłączając w myśl zapisów art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z kosztów uzyskania przychodów amortyzację od wartości środków trwałych, które nie zostały przekazane na utworzenie kapitału Spółki.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodów - amortyzacja składników majątku nabytych w formie aportu

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2004r. Zakład budżetowy na mocy uchwały Rady Miasta uległ przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Gmina Miasto Gdańsk. Podstawą prawną przekształcenia zakładu budżetowego w jednoosobową spółkę gminy był art. 23 ustawy o gospodarce komunalnej.

Zapis uchwały Rady Miasta mówił, że "kapitał zakładowy Spółki będzie stanowił wykazaną w bilansie zamknięcia Zakładu wartość aktywów trwałych, powiększoną o wartość prawa wieczystego użytkowania gruntów powstałego w wyniku przekształcenia prawa trwałego zarządu gruntu, ustanowionego na rzecz Zakładu. Kapitał zapasowy Spółki będzie stanowił różnicę pomiędzy wysokością funduszu Zakładu wykazaną bilansie zamknięcia Zakładu, powiększoną o wartość prawa użytkowania wieczystego gruntów a kapitałem zakładowym Spółki".

Zapis aktu założycielskiego Spółki stanowi, że kapitał zakładowy wynosi 68.761.000 zł i dzieli się na równe i niepodzielne udziały o wartości nominalnej 1.000 zł. Wszystkie udziały zostały objęte przez Gminę Miasta Gdańska w zamian za wniesiony aport w postaci aktywów trwałych oraz prawa użytkowania wieczystego gruntów. Aktywa trwale stanowiące składniki aportu zostały wymienione w załączniku do aktu założycielskiego. Część środków trwałych będących w użytkowaniu zakładu budżetowego nie została wniesiona na poczet kapitału zakładowego, stanowiąc część kapitału zapasowego Spółki.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy Spółka postępuje prawidłowo wyłączając w myśl zapisów art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z kosztów uzyskania przychodów amortyzację od wartości środków trwałych, które nie zostały przekazane na utworzenie kapitału Spółki.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym, Spółka z o.o. prawidłowo postępuje wyłączając z kosztów uzyskania przychodu podatkowego amortyzację od wartości środków trwałych, które nie zostały przekazane na utworzenie kapitału Spółki.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego określa ustawa z dnia 20.12.1996r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997r. Nr 9, poz. 43 z późn. zm.). Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 20.12.1996r. gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności: w formach zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego.

Zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 20.12.1996r. organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może, w drodze uchwały, zdecydować o likwidacji zakładu budżetowego w celu zawiązania spółki akcyjnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez wniesienie na pokrycie kapitału spółki wkładu w postaci mienia zakładu budżetowego pozostałego po jego likwidacji.

Jak stanowi art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20.12.1996r. składniki mienia zakładu budżetowego przekształconego w spółkę stają się majątkiem spółki. Na podstawie ust. 2 art. 23 ustawy z dnia 20.12.1996r. prawo zarządu gruntem zakładu budżetowego przekształconego w spółkę staje się prawem użytkowania wieczystego spółki.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Stosownie do treści art. 16g ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy z dnia 15 lutego 1992r. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Natomiast w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części kwestię ustalenia łącznej wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych regulują przepisy art. 16g ust. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., uzależniając sposób dokonania wyceny od wystąpienia bądź nie dodatniej wartości firmy.

W myśl art. 16g ust.2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Stosownie natomiast do treści art. 16g ust.10 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. w razie nabycia w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania lub wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Jak wynika z powyższego w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - zgodnie z powołanym wyżej art.16g ust. 1 pkt 4 ustawy - wartość początkową poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - na dzień wniesienia wkładu - ustala sam podatnik, przy czym tak ustalona wartość poszczególnych środków i wartości nie może przekraczać ich wartości rynkowej.

Jednocześnie jeżeli w zamian za wniesiony do spółki wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część udziałowiec obejmie udziały w kapitale zakładowym spółki o niższej wartości nominalnej niż wartość wniesionego aportu, to spółka nie będzie miała prawa do obciążenia kosztów uzyskania przychodów pełną kwotą odpisów amortyzacyjnych dokonanych od ustalonej na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 wartości początkowej poszczególnych wniesionych do spółki środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Stosownie bowiem do treści powołanego już wyżej art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Natomiast w sytuacji wniesienia wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - z przytoczonych wyżej przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. - wynika, że:

  • gdy zostanie wniesiony do spółki wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i wydane zostaną w zamian za ten wkład udziały o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to nie wystąpi dodatnia wartość firmy (art. 16g ust. 2),
  • w przypadku zaś niewystąpienia dodatniej wartości firmy łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wniesionych w postaci wkładu niepieniężnego - stanowi różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi (art. 16g ust.10 pkt 2).

Skoro Podatnik ma obowiązek uwzględnienia nominalnej wartości udziałów już przy ustaleniu łącznej wartości początkowej nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d) ustawy z dnia 15.02.1992r. nie ma w tym przypadku zastosowania.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy z dnia 15.02.1992r. jest przepisem ogólnym w stosunku do pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulujących w sposób szczegółowy kwestie podatkowe, w tym amortyzację, związane z nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (np. art. 10 ust. 1 pkt 6, ust 1b, art. 12 ust.1 pkt 7 i 8, art. 15 ust. 1j, art. 16b ust. 2 pkt 2, art. 16g ust. 2, ust. 10, 11, 19).

Zatem uznać należy, iż art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d) ustawy z dnia 15.02.1992r. ma zastosowanie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, z wyłączeniem jednak wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Reasumując, o ile Spółka do wyceny nabytych składników majątku dla potrzeb amortyzacji nie stosowała art. 16g ust. 10 ustawy z dnia 15.02.1992r., a aport wniesiony do Spółki nie miał charakteru przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym, Spółka właściwie postępuje wyłączając z kosztów uzyskania przychodu podatkowego amortyzację od wartości środków trwałych, które nie zostały przekazane na utworzenie kapitału zakładowego Spółki.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj