Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-337/06/ST
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-337/06/ST
Data
2006.10.20



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy wniesienie X, będącego zarejestrowanym w KRS oddziałem samobilansującym funkcjonującym w ramach Spółki, w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej X nie będzie podlegało opodatkowani podatkiem od towarów i usług?"


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy wniesienie X, będącego zarejestrowanym w KRS oddziałem samobilansującym funkcjonującym w ramach Spółki, w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej X nie będzie podlegało opodatkowani podatkiem od towarów i usług?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że podstawową działalnością Spółki jest dystrybucja oraz obrót energią elektryczną na terenie Warszawy i okolic. Spółka zamierza dokonać prawnego wydzielenia ze swojej struktury działalności związanej z dystrybucją energii elektrycznej (w tym majątku), zwanej X, w celu rozdzielenia prowadzonej przez nią działalności sieciowej, od innych form działalności, głownie obrotu energią elektryczną. Obowiązek takiego rozdziału wynika z postanowień Dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003r. dotyczącej wspólnych zasad wewnętrznego rynku energii elektrycznej oraz przepisów prawa polskiego... - art. 9d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne ( j.t. Dz.U. z 2003r. Nr 153, poz. 1504 z późn. zm.) i art. 22 pkt 2 ustawy z dni 4 marca 2005r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska ( Dz.U. z 2005r. Nr 62, poz. 552).

Zgodnie z powyższymi przepisami, X będący częścią przedsiębiorstwa energetycznego zintegrowanego pionowo, musi być niezależny przynajmniej pod względem formy prawnej, organizacji i podejmowania decyzji od innych działalności niezwiązanych z dystrybucją. Koncepcja wydzielenia X w rozumieniu powyższych regulacji przewiduje obowiązek przeniesienia działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do innego podmiotu prawnego, który będzie kontynuował tę działalność jako odrębny podmiot prawa. Wydzielenie takie powinno nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2007r.W chwili obecnej działalność dystrybucyjna Spółki (X) wyodrębniona jest organizacyjnie w strukturach Spółki, funkcjonując w ramach Departamentu Y, co nie spełnia wymogów jakim sprostać będzie musiał X od 01.07.2007r. Ze względów organizacyjnych i biznesowych, wydzielenie X ze struktur Spółki nastąpi w dwóch etapach:

1. Jednostka organizacyjna, odpowiedzialna za prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, zostanie wyodrębniona jako oddział samodzielnie sporządzający bilans, zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Biorąc pod uwagę skalę reorganizacji, krok ten stanowić ma etap przejściowy pozwalający na pełniejsze przygotowanie operacyjne, funkcjonalne i finansowe X do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, jako odrębny podmiot prawa, jeszcze przed jego ostatecznym wydzieleniem ze struktur Spółki.

2. W drugim etapie dojdzie do wniesienia omawianego oddziału w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej X (spółki zależnej od Spółki) w zamian za udziały w kapitale zakładowym wydane przez nią na rzecz Spółki.

Majątek oddziału służący prowadzeniu działalności dystrybucyjnej (wykorzystywany przez X), który będzie stanowił przedmiot aportu, obejmuje:

- budynki przemysłowe i biurowe wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, na których te budynki są posadowione,

- budowle -l inie kablowe i napowietrzne sieci rozdzielcze, drogi oraz obiekty inżynierii lądowej,

- zespoły elektroenergetyczne (m.in. agregaty i generatory prądu),

- stacje i rozdzielnie energetyczne,

- transformatory,

- maszyny i urządzenia techniczne (m.in. tokarki, wiertarki, wentylatory),

- maszyny i urządzenia do robót ziemnych i budowlanych,

- zespoły komputerowe,

- licencje na programy komputerowe przeznaczone do używania przez X,

- samochody specjalne,

- narzędzia i przyrządy (m.in. aparaty do badania kabli, cęgi, drabiny),

- zapasy (części zamienne związane z majątkiem sieciowym),

- gotówkę.

Ponadto, wraz z wymienionymi powyżej składnikami, do Spółki Kapitałowej X przeniesione zostaną w wyniku transakcji także:

- należności związane z działalnością dystrybucyjną (w tym należności z tytułu opłat za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej),

- zobowiązania związane z działalnością dystrybucją (w tym zobowiązania z tytułu opłat przesyłowych,

- umowy na dostawy towarów i usług związanych z prowadzeniem działalności dystrybucyjnej,

- umowy pracownicze z personelem niezbędnym do funkcjonowania X.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy - Prawo energetyczne wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii wymaga posiadania koncesji wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji i Energetyki. Zgodnie z regulacjami tej ustawy, na dzień wniesienia aportu Spółka Kapitałowa X będzie w posiadaniu promesy koncesji (lub innej decyzji Prezesa URE) na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii, a w następstwie przejęcia zespołu składników niezbędnych do prowadzenia działalności dystrybucyjnej, uzyska właściwą koncesję na prowadzenie tej działalności. Zapewni to kontynuowanie dystrybucji energii elektrycznej przez Spółkę Kapitałową X w zakresie, w jakim działalność ta prowadzona jest aktualnie przez Spółkę.Spółka Kapitałowa X będzie świadczyła usługi dystrybucyjne bezpośrednio na rzecz Spółki i jego odbiorców na podstawie stosownych umów. W celu zachowania ciągłości prowadzenia działalności dystrybucyjnej, zawarcie wspomnianych umów nastąpi przed dniem przejścia własności przedmiotu aportu na Spółkę Kapitałową X. Świadczenie przez Spółkę Kapitałową X usług dystrybucyjnych na rzecz Spółki rozpocznie sie w dniu przejścia własności przedmiotu aportu.

Zdaniem Spółki w przedstawionym powyżej stanie faktycznym wniesienie X, będącego zarejestrowanym w KRS oddziałem samobilansującym funkcjonującym w ramach Spółki, w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej X nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Wobec braku definicji pojęcia "przedsiębiorstwo" na potrzeby komentowanej ustawy należy posiłkować się określeniami zawartymi w prawie cywilnym, a w szczególności brzmieniem art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1. Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2. Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3. Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4. Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5. Koncesje, licencje i zezwolenia;

6. Patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7. Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8. Tajemnice przedsiębiorstwa

9. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa o VAT nie definiuje również pojęcia "zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera art. 4a ust. 4 ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zgodnie z którym zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależnie przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W przedmiotowej sprawie przedmiotem aportu (wkładu niepieniężnego) będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, sporządzająca samodzielnie bilans, zatem, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu zauważa, iż art. 86 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis art. 91 ust. 1 ustawy stanowi natomiast, iż po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego (...).

Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).Pojęcie "zbycie" nie jest zdefiniowane w ustawie o podatku od towarów i usług. Przyjmuje się, iż pod pojęciem tym należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel. W przypadku wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego dochodzi do przeniesienia praw do przedsiębiorstwa na rzecz spółki, mamy więc do czynienia ze "zbyciem" przedsiębiorstwa.

Zatem, prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony istnieje wówczas, gdy dokonany zakup towarów lub usług jest związany z wykonywaną sprzedażą opodatkowaną. Oznacza to, że jeżeli w chwili nabycia w/w składników majątkowych Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, późniejsze przekazanie tych składników majątku jako aportu do Spółki Kapitałowej X nie pozbawia Podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem, a co za tym idzie nie nakłada na zbywającego przedsiębiorstwo obowiązku dokonania korekty odliczonych kwot podatku. Podmiotem zobowiązanym do ewentualnej korekty, z uwagi na przeznaczenie składników majątkowych do czynności opodatkowanych lub zwolnionych, będzie natomiast zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, nabywca oddziału, tj. Spółka Kapitałowa X.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj