Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłobucku
NUS-MPPiO/415-23/27/06
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-MPPiO/415-23/27/06
Data
2006.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kłobucku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pracownik
przekształcanie podmiotów
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy koszty wynagrodzeń oraz naliczone od nich składki ZUS, płatne w następnych okresach po dniu bilansowym (stanowiącym dzień zamknięcia działalności Spółki przekształcanej) są kosztem uzyskania przychodów dla Spółki przekształconej?


W przedstawionym stanie faktycznym Spółka jawna powstała w dniu 28 kwietnia 2006r. w wyniku przekształcenia Spółki z o.o.Przekształcana Spółka z o.o. w deklaracji CIT-8 sporządzonej za okres od 1 stycznia do 27 kwietnia 2006r. nie wykazała w kosztach uzyskania przychodów:

  • kosztów wynagrodzeń za okres od 1 do 27 kwietnia 2006r., wypłaconych 10 maja 2006r. przez Spółkę jawną
  • kosztów naliczonych składek ZUS od ww. wynagrodzeń, zapłaconych w dniu 15 czerwca 2006r. przez Spółkę jawną
  • kosztów naliczonych składek ZUS od wynagrodzeń za marzec 2006r., zapłaconych w maju 2006r.

Zdaniem wnioskodawcy Spółka jawna ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ww. koszty, ponieważ korzysta z uprawnień wynikających z art.93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, jako podmiot wstępujący we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej Spółki.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę jawną. Z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których:

  • spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształconą (dzień przekształcenia), co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego,
  • kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, oznacza jednocześnie, że majątek przekształconej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki jawnej, a więc niepodzielone zyski netto spółki z o.o., jako składnik majątku spółki przekształcanej zaliczone zostaną na poczet wkładów wniesionych przez wspólników do spółki jawnej.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w powołanej w sentencji ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa przewidziane w przepisach prawa podatkowego i obowiązki przekształcanej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę jawną, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawione we wniosku zagadnienie dotyczy prawa zaliczenia przez Spółkę jawną do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych wynagrodzeń pracowników i należnych od nich składek ZUS.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn.zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy oraz nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Przepisy te stanowią o kasowym momencie uznania wydatków na wynagrodzenia i składki ZUS za koszty uzyskania przychodów.

Jednakże w przedmiotowej sprawie przekształcana Spółka z o.o. nie dokonała zapłaty, gdyż uczyniła to przekształcona Spółka jawna.

W związku z tym, że faktyczny wydatek z tytułu wynagrodzeń pracowników poniosła Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia nie ma przeszkód prawnych do uwzględnienia w kosztach działalności Spółki jawnej kosztów wynagrodzeń i składek ZUS w chwili ich kasowego poniesienia.

Z racji następstwa prawnego także w zakresie zobowiązań pracowniczych Spółka jawna przyjęła obowiązek wypłaty, który to wydatek spełnia warunki uznania za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem przedstawione w zapytaniu stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj