Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0068/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0068/06
Data
2006.09.29


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
rozliczanie (rozliczenia)
strata


Pytanie podatnika
Czy małżonkowie między którymi istnieje ustrój wspólności ustawowej mogą rozliczyć przychody ze sprzedaży akcji na zasadzie proporcjonalności?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana ... na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 7 lipca 2006r. Nr WP/415-115/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 26 kwietnia 2006r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym podatnik wskazał, że jego żona w 2005r. zdeponowała na jego rachunku swoje akcje, przy czym z transakcji dokonywanych na rynku papierów wartościowych żona poniosła stratę. Część z tych akcji została sprzedana w 2005r., i dochód z ich sprzedaży został uwzględniony w PIT-8C wystawionym na podatnika (męża). Za środki otrzymane ze sprzedaży akcji podatnik dokonał dalszych transakcji. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Według podatnika przychód ze sprzedaży tych akcji, koszty oraz zysk powinien zostać podzielony na dwie równe części i wykazany w dwóch zeznaniach rocznych PIT-38. W zeznaniu żony należy ponadto umieścić koszty nabycia tych akcji. W przeciwnym wypadku podatnik nie mógłby rozliczyć straty poniesionej przez żonę.

Postanowieniem z dnia 7 lipca 2006r. Nr WP/415-115/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Podatnik korzystając z przysługującego mu prawa złożył zażalenie na powyższe postanowienie, w którym twierdzi, że intencją ustawodawcy było dopuszczenie wspólnego rozliczenia małżonków również z uzyskanych dochodów kapitałowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Brzmienie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wskazuje wyraźnie, że zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Z powyższego wynika, że ustawodawca przewidział proporcjonalne określanie przychodów, kosztów i strat małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa ale wyłącznie dla przychodów, osiąganych ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (tj. najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, w tym również dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą) oraz przychodów, które łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, wskazanej w treści art. 27 ust. 1.

Przychody z kapitałów pieniężnych jako źródło przychodów zostały natomiast określone przez ustawodawcę w art. 10 ust 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Ponadto jak stanowi art. 30b ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (...).

Tym samym zasada proporcjonalności określona w art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie ma zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia papierów wartościowych (w tym przypadku akcji) nawet jeżeli między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej.

W tej sytuacji każdy z małżonków ma obowiązek złożenia odrębnego zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.). Podstawą do prawidłowego obliczenia należnego podatku dochodowego w niniejszym przypadku będzie zaś imienna informacja o wysokości osiągniętego z tego tytułu dochodu wystawiona na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przez Biuro Maklerskie.

Odnosząc się do przedstawionego w zażaleniu stwierdzenia, że gdyby żona podatnika została dopisana do rachunku podatnika i rachunek stałby się rachunkiem wspólnym to biuro maklerskie wystawiłoby wspólny PIT o osiągniętych dochodach - wyjaśnia się, iż wyżej cytowane przepisy wykluczają możliwość wspólnego opodatkowania dochodów małżonków osiągniętych z kapitałów pieniężnych. Odzwierciedleniem tego jest także graficzna konstrukcja zarówno informacji o osiągniętych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C jak i zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych PIT-38, która nie przewiduje możliwości wykazania łącznych dochodów małżonków.

W tym stanie faktycznym i prawnym podniesione przez podatnika w zażaleniu argumenty nie mogą stanowić podstawy do zmiany bądź uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj