Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP443/102/05/ZM
z 16 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/102/05/ZM
Data
2005.11.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
usługi najmu
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy wykonując usługi wynajmu projektora multimedialnego na imprezy kulturalne można korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 października 2005 (data wpływu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka zajmuje się wynajmowaniem projektorów multimedialnych podczas różnego rodzaju imprez w tym w znacznej mierze imprez kulturalnych. Urządzenia służą do emisji obrazów z różnych nośników jak też są wykorzystywane tylko do wyświetlania na ekranie obrazów z kamery lub wyświetlania fragmentów scenografii. Wraz z wnioskiem Spółka przedstawiła opinię GUS klasyfikująca czynność wynajmowania projektorów multimedialnych na różnego rodzajach imprezach, w grupowaniu PKWiU 71.34.10-00.00.
Zdaniem Spółki usługi te mogą być korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i usług, które temu opodatkowaniu podlegają. Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Dlatego też niezbędnym warunkiem dla określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług jest właściwe zdefiniowanie usług wykonywanych przez Spółkę zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Zdaniem Spółki czynności, które Spółka wykonuje klasyfikowane są do symbolu PKWiU 71.34.10-00.00 usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń bez obsługi.
Stawki podatku od towarów i usług zostały określone w art. 41 ustawy, natomiast zwolnienia przedmiotowe w art. 43 ustawy.
Usługi wymienione powyżej nie zostały wymienione w przepisach ustawy jak też przepisach wykonawczych do ustawy, jako usługi podlegające opodatkowaniu stawką obniżoną. Właściwą stawką opodatkowania tych usług bezie stawka 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy zaznaczyć, że poza wyjątkami, przepisy podatku od towarów i usług nie uzależniają wysokości stawki podatku od towarów i usług od odbiorcy danej czynności ale od rodzaju i istoty wykonywanej czynności. W przedstawionym stanie faktycznym czynnością jest wynajem maszyny.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oparta jest na klasyfikacji PKWiU podanej przez Spółkę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj