Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-I-415/10/2006
z 4 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-415/10/2006
Data
2006.09.04



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
utrzymanie nieruchomości
wspólnota mieszkaniowa
zarząd nieruchomością
zarządca nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty mieszkaniowej na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej stanowią przychód podatkowy, zaś ponoszone przez wspólnotę koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali są kosztami uzyskania przychodu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.08.2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, postanawia uznać stanowisko wspólnoty mieszkaniowej "C." w J. przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2006 r. w sprawie dotyczącej kwestii uznania prawidłowości ustalania przychodów, kosztów uzyskania przychodu wspólnoty mieszkaniowej w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za nieprawidłowe.

W dniu 10.08.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku wspólnotę mieszkaniową - w myśl art. 6 ustawy z 24.06.1994 r. o własności lokali - stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości przy ul. S. Wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, a co za tym idzie nie posiada własnego majątku. Zarządza ona jedynie majątkiem swoich członków w takim zakresie, w jakim wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, na podstawie ustawy o własności lokali. Środki pieniężne wpłacane przez właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej nie stają się w żadnej chwili własnością wspólnoty, pozostają one własnością jej członków. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali, dokonują wpłat zaliczek na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w takiej wysokości, jaka wynika z planowanych kosztów i z ich udziału w nieruchomości. Wypełniają w ten sposób określony w art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 obowiązek partycypacji w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz utrzymania własnych lokali. Na mocy art. 17 ustawy o własności lokali wspólnota mieszkaniowa opłaca wydatki niezbędne do utrzymania nieruchomości wspólnej i lokali indywidualnych w takim zakresie, w jakim zbiorczo, dla wszystkich właścicieli lokali zakupywane są woda i energia cieplna. Po zakończeniu roku kalendarzowego wspólnota mieszkaniowa przedkłada właścicielom lokali rozliczenie zebranych środków i poniesionych wydatków polegające na wyliczeniu, w jakiej części wydatków wspólnoty partycypuje każdy z jej członków.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa zajęła następujące stanowisko: opłaty z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej odnoszą się do określonych w art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali wewnętrznych rozliczeń właścicieli lokali, wynikających z faktu współwłasności wspólnego przedmiotu - w tym wypadku nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej - i jako takie stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej przez jej członków. Z tego powodu opłaty te nie stanowią przychodów, o których mowa w art. 12, 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś koszty utrzymania nieruchomości wspólnej nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 i następnych ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po przeanalizowaniu wyżej przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z punktu widzenia prawa podatkowego wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej podlega przepisom ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 12 ust. 1, cyt. wyżej ustawy, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne wymienione w pkt. 1-9 powołanego wyżej artykułu. Przy czym - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dla faktu zaistnienia przychodu nie ma znaczenia źródło pochodzenia tych pieniędzy i wartości pieniężnych. Przychodem, w rozumieniu tej ustawy, są wszelkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek wspólnoty. Tym samym zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej - jako otrzymane pieniądze - są dla wspólnoty mieszkaniowej przychodem. Jednocześnie należy zauważyć, iż do kwot zaliczek uiszczanych przez właścicieli lokali nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Istotą wspólnoty mieszkaniowej nie jest bowiem świadczenie usług na rzecz członków wspólnoty, a jedynie gromadzenie środków i dokonywanie z nich stosownych opłat niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zatem w przypadku wspólnoty mieszkaniowej kosztami podatkowymi będą wszelkie wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wydatki wiązane z utrzymaniem lokali.

Reasumując: w przedmiotowym stanie faktycznym zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty mieszkaniowej na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej stanowią przychód podatkowy wspólnoty, zaś ponoszone przez wspólnotę koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali, są kosztami uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj