Interpretacja Urzędu Celnego I w Warszawie
441000-PAI-9100I-17A/06/2215/MP/EU
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
441000-PAI-9100I-17A/06/2215/MP/EU
Data
2006.08.04



Autor
Urząd Celny I w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
akcyza
kosmetyk
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż kremu typu fluid na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem XXXXX (zwanej dalej Spółką) złożonym w piśmie z dnia 04.05.2006r. (data wpływu do Urzędu Celnego I w Warszawie - 15.05.2006r.),

postanawiam

udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stosownie do art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, uznać przedstawione przez Spółkę stanowisko w zakresie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym sprzedaży na terenie kraju kremów typu fluid za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.05.2006r. do Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie wpłynął wniosek Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą obejmującą produkcję oraz sprzedaż kosmetyków. W ofercie Spółka posiada m.in. kremy typu fluid, które produkuje oraz sprzedaje na terytorium kraju. Wyrób ten zachowuje cechy kremu, zawiera filtry przeciwsłoneczne i chroni skórę przed wpływem czynników powodujących przedwczesne starzenie się skóry. Ze względu na cechy tego produktu, a w szczególności jego konsystencję i właściwości, nie jest zasadne by uznawać go za puder.

Dotychczas w stosunku do powyższych wyrobów Spółka stosowała następującą klasyfikację statystyczną:

- 24.52.15-00.10 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług tj. "pozostałe kosmetyki upiększające do twarzy".

Stosując powyższą klasyfikację produkowanego wyrobu Spółka uiszczała podatek akcyzowy z tytułu sprzedaży produktu na terytorium Polski.

Pismem z dnia 10 maja 2005r., Spółka zwróciła się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej w stosunku do kremu typu fluid. Urząd Statystyczny w Łodzi uznał, iż krem typu fluid mieści się w grupowaniu PKWiU 24.52.15-00.00 ,,Preparaty do upiększania i makijażu oraz do pielęgnacji skóry, włącznie z preparatami do opalania, gdzie indziej niesklasyfikowane". Jednocześnie w opinii Urzędu Statystycznego, zgodnie ze stosowaną do celów podatkowych Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm.), krem typu fluid mieści się w grupowaniu PKWiU 24.52.15-00.90 ,,Kosmetyki upiększające i do pielęgnacji skóry, pozostałe, gdzie indziej nie wymienione".

Spółka informuje, że w sprawach, których dotyczy niniejszy wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pytanie Podatnika:

Czy sprzedaż kremu typu fluid na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Stanowisko podatnika:

W ocenie Spółki krem typu fluid nie jest produktem akcyzowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, a tym samym podatkowi akcyzowemu nie podlega sprzedaż tego produktu na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są wyroby określone w załączniku nr 1 do tej ustawy. W wykazie wyrobów akcyzowych zawartym w załączniku nr 1 kosmetyki wymienione zostały w pozycjach od 46 do 55.

Ponadto art. 3 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym wskazuje, iż do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy na terytorium Polski stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym PKWiU.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym poz. 50, spośród kosmetyków sklasyfikowanych w ramach kodu PKWiU 24.52.15, opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają wyłącznie wyroby sklasyfikowane w ramach kodu PKWiU 24.52.15-00.10 ,,Pozostałe kosmetyki upiększające do twarzy". Natomiast w żadnej z pozycji załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym nie mieszczą się wyroby objęte klasyfikacją PKWiU 24.52.15-00.90 ,,Kosmetyki upiększające i do pielęgnacji skóry, pozostałe, gdzie indziej niewymienione". Zgodnie natomiast z opinią klasyfikacyjną wydaną przez Urząd Statystyczny produkowany przez Spółkę krem typu fluid, zgodnie ze stosowaną dla celów podatkowych klasyfikacją PKWiU mieści się właśnie pod pozycją 24.52.15-00.90 ,,Kosmetyki upiększające i do pielęgnacji skóry, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane" .

W ocenie Spółki, fakt iż załącznik nr 1 do ustawy akcyzowej nie wymienia pośród wyrobów akcyzowych produktów sklasyfikowanych w ramach kodu PKWiU 24.52.15-00.90, oznacz iż kremy te nie są wyrobami akcyzowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, a w konsekwencji ich sprzedaż na terytorium Polski nie rodzi obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

Na marginesie należy wskazać, iż dla określenia zakresu towarów, które zostały przez ustawę o podatku akcyzowym zaliczone do wyrobów akcyzowych należy posługiwać się opisami i kodami tych wyrobów, wprowadzonymi rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Ustawa o podatku akcyzowym została bowiem uchwalona w dniu 23 stycznia 2004r., tak więc ustawodawca określając zakres opodatkowania podatkiem akcyzowym posłużył się klasyfikacją PKWiU obowiązującą w tym dniu. Tak więc, późniejsze wprowadzenie nowej klasyfikacji PKWiU, która weszła w życie w dniu 1 maja 2004r pozostało bez wpływu na zakres opodatkowania podatkiem akcyzowym. Potwierdzenie takiego stanowiska zawarte jest bezpośredni w ustawie o podatku akcyzowym. Potwierdzenie takiego stanowiska zawarte jest bezpośrednio w ustawie o podatku akcyzowym, która w art. 3 ust. 3 stanowi, iż zmiany w klasyfikacjach statystycznych (PKWiU oraz CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu wyrobów akcyzowych, jeżeli nie zostały określone w ustawie.

Spółka dotychczas tratowała krem typu fluid jako wyrób sklasyfikowany w ramach kodu PKWiU 24.52.15-00.10 ,,Pozostałe kosmetyki upiększające do twarzy".

Tymczasem, opinia Urzędu Statystycznego wskazuje, iż przyjęta przez Spółkę klasyfikacja była błędna, gdyż przedmiotowe kremy winny być sklasyfikowane jako ,,Kosmetyki upiększające i do pielęgnacji skóry, pozostałe gdzie indziej nie wymienione", PKWiU 24.52.15-00.90.

Opierając się na opinii klasyfikacyjnej wydanej przez Urząd Statystyczny oraz na brzmieniu pozycji 50 załącznika nr 1 do ustawy należy uznać, iż sprzedaż kremów fluid w Polsce nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie przedstawionej interpretacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz przepisów wykonawczych do niej.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) wyrobami akcyzowymi są wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 z późn. zm.) do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy na terytorium kraju stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

W Załącznik nr 1 do ww. ustawy nie wymieniono wyrobów klasyfikowanych do grupowania PKWiU 24.52.15-00.90.

W związku z tym należy stwierdzić, że wyroby mieszczące się w tym grupowaniu nie są wyrobami akcyzowymi i ich sprzedaż na terytorium kraju nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj