Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP/443-53/05
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-53/05
Data
2005.11.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
autobus
badania techniczne
obniżenie podatku należnego
paliwo
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do autobusów o liczbie miejsc powyżej 10 - bez uzyskania ze stacji diagnostycznej zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.08.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 02.10.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego: 07.11.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.08.2005 r do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana o interpretację prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. W związku z wezwaniem tutejszego organu wniosek uzupełniono pismem z dnia 02.10.2005 r., przedstawiając dokładnie stan faktyczny.

Wniosek dotyczy zapytania, czy w świetle znowelizowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do posiadanych autobusów o liczbie miejsc powyżej 10 - bez uzyskania ze stacji diagnostycznej zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdów.
Zdaniem Pana, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do wymienionych w piśmie pojazdów - autobusów, bez uzyskania dodatkowego zaświadczenia o badaniu technicznym pojazdu.

Tutejszy organ podatkowy uznał, iż stanowisko Pana jest prawidłowe.

Rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę niżej przedstawione przepisy prawne:

W art. 9 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) wprowadzone zostały m.in. zmiany w brzmieniu art. 86 ust. 4 pkt 6 i 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany te w przypadku ww. artykułów weszły w życie od dnia 22 sierpnia 2005 r.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, tj. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 tego artykułu.

Wśród tych wyjątków wymienione są w pkt 6 pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli takie przeznaczenie wynika z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Natomiast zaświadczenie, o które Pan pyta w piśmie, w myśl art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, wydawane jest przez okręgowe stacje diagnostyczne dla pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 pkt 1-4, w celu potwierdzenia spełnienia stawianych wymagań. Tym samym obowiązek posiadania zaświadczenia nie dotyczy pojazdów wymienionych w ust. 4 pkt 6.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj