Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-236b/06/LS
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-236b/06/LS
Data
2006.09.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
eksport towarów
obowiązek podatkowy
terytorium państwa trzeciego
wyłączenie
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Czy w opisanym przypadku wywóz towarów poza Wspólnotę nie stanowi eksportu towarów i pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje przemieszczenia należących do niej palet z terytorium Polski na terytorium krajów spoza Unii Europejskiej. W przypadku ich uszkodzenia bądź zniszczenia kontrahent zwraca Stronie z tego tytułu koszty, co potwierdza wystawiona przez niego nota uznaniowa.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż wywóz z terytorium kraju palet, który nie jest dokonywany w ramach czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowi eksportu towarów, jak również otrzymywany w przypadku ich uszkodzenia/zniszczenia zwrot ich wartości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1-4 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również;

1)przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2)wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3)wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4)wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.

Jak wynika z ww. przepisów, eksport towarów ma miejsce wówczas, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) wywóz następuje z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
2) jest potwierdzony przez właściwy urząd celny (tzw. wyjścia),
3) jest wynikiem dostawy towarów na terytorium kraju.
Ostatni z ww. warunków jest zaś spełniony, jeżeli wywóz towarów jest związany z przeniesieniem przez podatnika prawa do rozporządzenia nimi jak właściciel na inny podmiot. Zatem w przypadku gdy wywóz towarów nie następuje w wykonaniu ich dostawy, nie jest spełniona jedna z przesłanek i w rezultacie nie dochodzi do eksportu towarów w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, iż wywóz palet, który jak pisze Strona we wniosku, nie jest dokonywany w wykonaniu czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, nie stanowi dla niej eksportu towarów.

Z kolei zwrot wartości uszkodzonych/zniszczonych palet, jak wynika z wniosku, stanowi swego rodzaju odszkodowanie. Zapłata bowiem za wyrządzoną szkodę, poniesione straty jest w świetle regulacji Kodeksu cywilnego (art. 361 - 363 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 92 ze zm. ) odszkodowaniem. W świetle przedstawionych okoliczności należy zatem potwierdzić stanowisko, iż odszkodowanie za uszkodzenie/zniszczenie palet nie stanowi wynagrodzenia z tytułu ich dostawy, jak również innej czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i samo przez się nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj