Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
OP/423-2/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423-2/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dofinansowanie
moment powstania przychodów
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
wynagrodzenie za pracę
zatrudnianie niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym Spółka prawidłowo ustala moment opodatkowania dotacji otrzymanej z PFRON z przeznaczeniem na dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, składki emerytalnej obciążającej pracowników, składek ZUS obciążających pracodawcę?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16.04.2006r. - data wpływu 17.05.2006 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii momentu opodatkowania dotacji otrzymanej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z przeznaczeniem na dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, składki emerytalnej obciążającej pracowników, składek ZUS obciążających pracodawcę

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16.04.2006 r. - data wpływu 17.05.2006 r. - Spółka z o.o. zwróciła się do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka prawidłowo ustala moment opodatkowania dotacji otrzymanej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z przeznaczeniem na dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, składki emerytalnej obciążającej pracowników, składek ZUS obciążających pracodawcę

Przedmiotowe pismo zawiera następujące informacje:

  1. Spółka nie posiada statusu zakładu pracy chronionej.
  2. Spółka uzyskuje ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, składek emerytalnych i składek ZUS pracowników niepełnosprawnych obciążających pracodawcę.

Dofinansowanie z PFRON Spółka otrzymuje po dwóch miesiącach.

Podatnik oświadczył także, iż w chwili złożenia wniosku nie toczyło się w Spółce postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawione we wniosku z dnia 16.04.2006 r. stanowisko Podatnika jest następujące - cyt.:- do kosztów uzyskania przychodów Spółka winna zaliczyć w całości wynagrodzenia w miesiącu dokonania wypłaty oraz w całości do kosztów uzyskania przychodów składki ZUS w miesiącu zapłaty tych składek natomiast otrzymane dofinansowanie z PFRON jest przychodem w dacie jego otrzymania. Zatem Spółka nie powinna korygować kosztów uzyskania przychodu w tych miesiącach.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Zgodnie z powyższym przepisem otrzymane przez pracodawcę, nie prowadzącego zakładu pracy chronionej, dofinansowanie do wynagrodzenia oraz niektórych składek ZUS pracowników niepełnosprawnych stanowi przychód podatkowy

Powyższe oznacza, że z dniem otrzymania refundacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowi ona przychód podatkowy.

Tut. Organ podatkowy wskazuje także, iż zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem wydatki poniesione przez Spółkę na wynagrodzenia osób niepełnosprawnych wraz z należnymi składkami emerytalnymi oraz finansowanymi przez pracodawcę jako pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem podatkowym stanowią w całości koszt podatkowy.

Mając jednak na uwadze uregulowania zawarte w art. 16 ust.1 pkt 57 i 57 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

  • niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych przez zakład pracy - art. 16 ust. 1 pkt 57
  • nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek - art. 16 ust. 1 pkt 57 a

do kosztów uzyskania przychodów Spółka winna zaliczyć wynagrodzenia w miesiącu dokonania wypłaty lub postawienia ich do dyspozycji, natomiast składki należne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w części finansowanej przez płatnika, w miesiącu ich zapłaty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie odpowiadając na pytanie Podatnika wyjaśnia, że prezentowane przez w/w stanowisko w przedmiotowej sprawie wyrażające się stwierdzeniem, że otrzymane dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest przychodem w dacie jego otrzymania, natomiast do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wynagrodzenia w miesiącu dokonania wypłaty, składki do Zakładu Ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika w momencie ich zapłaty, jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj