Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US31/DGI/415/20/136/06/UJ
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US31/DGI/415/20/136/06/UJ
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
leasing
przychód
samochód
sprzedaż


Pytanie podatnika
Wspólnicy spółki cywilnej wykupili samochód osobowy od firmy leasingowej. Składnik majątku miał wartość poniżej 3500,00zł, i nie został wpisany do ewidencji środków trwałych oraz nie był amortyzowany. Wspólnicy jako właściciele w/w samochodu noszą się z zamiarem jego sprzedaży. Czy przychód ze sprzedaży samochodu będzie przychodem z tytułu działalności gospodarczej czy przychodem osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2006r. (wpływ do Urzędu: 06.03.2006r.), uzupełnionym w dniu 04.04.2006r. (wpływ do Urzędu 12.04.2006r.) w zakresie podatku dochodowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.02.2006 r. wystąpiła Pani z wnioskiem (uzupełnionym w dniu 04.04.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dotyczącej zasad rozliczania sprzedaży samochodu przez wspólników spółki cywilnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wspólnicy spółki cywilnej, w której jest Pani udziałowcem wykupili samochód osobowy od firmy leasingowej. Składnik majątku miał wartość poniżej 3500,00zł, i nie został wpisany do ewidencji środków trwałych oraz nie był amortyzowany. Wspólnicy jako właściciele w/w samochodu noszą się z zamiarem jego sprzedaży. W związku z powyższym powstaje wątpliwość, czy przychód ze sprzedaży samochodu będzie przychodem z tytułu działalności gospodarczej czy przychodem osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a)środkami trwałymi,

b)składnikami majątku, o których mowa w art 22d ust. 1 w/w ustawy, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500 zł,

c)wartościami niematerialnymi i prawnymi

-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z przepisu tego wynika, że warunkiem powstania przychodu jest, w przypadku środków trwałych, ujęcie ich w ewidencji środków trwałych. Tym samym jeżeli dany składnik majątku wykorzystywany w działalności gospodarczej nie został ujęty w tej ewidencji (nie został ujawniony), a nie jest to składnik majątku, o którym mowa w punkcie b), nie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym w przypadkach gdy podatnik z jakichkolwiek powodów nie zdecydował się na wprowadzenie danego przedmiotu do ewidencji środków trwałych (a nie jest to przypadek, o którym mowa w pkt. b) do zbycia takiego przedmiotu nie ma zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym zastosowanie może mieć w takim przypadku art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym. Stosownie bowiem do treści tego przepisu, opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie rzeczy ruchomej, ale tylko przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tej rzeczy.

W odniesieniu zatem do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego oraz do obowiązującego stanu prawnego sprzedaż samochodu przez wspólników spółki cywilnej przed upływem pół roku będzie stanowiła przychód osób fizycznych a nie przychód spółki cywilnej z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj