Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-186/06/AM
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-186/06/AM
Data
2006.07.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
produkcja
świadczenie usług
usługi doradcze


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona wraz ze spółkami zależnymi (dalej: Grupa) prowadzi działalność w zakresie produkcji, handlu i dystrybucji chemikaliów. Strona zawarła z firmą doradczą (dalej: Doradca) umowę o świadczenie usług. Podstawowym rezultatem wykonanej usługi był raport podsumowujący wyniki analiz Grupy. Poza tym usługa obejmowała spotkania, szkolenia i warsztaty, których adresatami byli pracownicy Strony. Raport powyższy zawiera wnioski z przeprowadzonej przez Doradcę analizy, uzasadnienie wyboru koncepcji docelowej struktury, rekomendacje dotyczące działań, jakie powinny zostać podjęte w celu wdrożenia nowej struktury kapitałowej, a także ocenę potencjalnego wpływu planowanej restrukturyzacji na efektywność procesów zachodzących w Grupie i osiągane przez nią wyniki finansowe. Zakres usług obejmował: wybór właściwego modelu biznesowego oraz określenie misji Strony;wypracowanie strategii Grupy poprzez określenie docelowego portfela produktów; analizę dotyczącą docelowego składu portfela produktów i towarów, opracowanie listy spółek, które powinny znaleźć się docelowo w Grupie.
W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dotyczących wynagrodzenia za ww. usługi doradcze zakupione przez Stronę, podlegają odliczeniu w całości na zasadach określonych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona wraz ze spółkami zależnymi (dalej: Grupa) prowadzi działalność w zakresie produkcji, handlu i dystrybucji chemikaliów. Strona zawarła z firmą doradczą (dalej: Doradca) umowę o świadczenie usług. Podstawowym rezultatem wykonanej usługi był raport podsumowujący wyniki analiz Grupy. Poza tym usługa obejmowała spotkania, szkolenia i warsztaty, których adresatami byli pracownicy Strony. Raport powyższy zawiera wnioski z przeprowadzonej przez Doradcę analizy, uzasadnienie wyboru koncepcji docelowej struktury, rekomendacje dotyczące działań, jakie powinny zostać podjęte w celu wdrożenia nowej struktury kapitałowej, a także ocenę potencjalnego wpływu planowanej restrukturyzacji na efektywność procesów zachodzących w Grupie i osiągane przez nią wyniki finansowe. Zakres usług obejmował:

wybór właściwego modelu biznesowego oraz określenie misji Strony;

wypracowanie strategii Grupy poprzez określenie docelowego portfela produktów;

analizę dotyczącą docelowego składu portfela produktów i towarów, opracowanie listy spółek, które powinny znaleźć się docelowo w Grupie.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dotyczących wynagrodzenia za ww. usługi doradcze zakupione przez Stronę, podlegają odliczeniu w całości na zasadach określonych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z zacytowanych przepisów, podstawowym, najistotniejszym warunkiem kształtującym prawo podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego jest związek dokonanych zakupów towarów i usług z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi. Jakkolwiek z przepisów o podatku od towarów i usług wprost to nie wynika, należy zgodzić się ze Stroną, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje nie tylko, gdy wspomniany związek ma charakter bezpośredni, ale także, gdy on ma charakter pośredni, tzn. gdy wydatki na nabycie towarów lub usług zaliczane są do tzw. kosztów ogólnych działalności. Dokonując odliczenia podatku naliczonego od zakupów podatnik w każdym przypadku powinien jednak analizować sposób ich wykorzystania. Odliczenie przysługuje bowiem jedynie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są (zostaną) wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku kosztów ogólnych, dla których ustalenie wspomnianego związku, a co za tym idzie i zakresu, w sposób bezpośredni ze względu na ich charakter nie jest możliwe, w przypadku wykonywania przez podatnika zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i nieopodatkowanej, zastosowanie znajdują reguły określone w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 (tj. kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego), podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 -9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 -6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Zgodnie z wyłączeniem zawartym w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże jak wynika z interpretacji z dnia nr 27.03.2006r. nr 1471/DPD/423/134/05/MK dokonanej w trybie art. 14a i nast. ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie podatku dochodowego, wydatki Strony związane z nabyciem przedmiotowych usług doradczych mogły co do zasady zostać przez Nią zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym w rozpatrywanym przypadku ww. przepis nie znajdzie zastosowania.

Reasumując, przy zachowaniu warunków, o których była wyżej mowa, potwierdzić należy prawo Strony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych prze Nią od Doradcy faktur za świadczone na Jej rzecz usługi doradcze.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj