Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PO-436/2/06
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-436/2/06
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
kontynuacja działalności
przekształcanie podmiotów
spółka cywilna
tworzenie spółki
wkład


Pytanie podatnika
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynność przekształcenia "spółki małżeńskiej" w spółkę cywilną?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art.216 oraz art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przekształcenia dotychczasowej działalności gospodarczej, prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Strony zwróciły się z zapytaniem, czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynność przekształcenia "spółki małżeńskiej" w spółkę cywilną.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, jak też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:
Działalność gospodarcza małżonków prowadzona jest w oparciu o dwa wpisy do ewidencji działalności gospodarczej na imię obojga małżonków. W podatku dochodowym firma rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc jedną księgę przychodów i rozchodów. Rozliczenie roczne małżonkowie składają wspólnie, natomiast PIT-5 składają odrębnie. W zakresie podatku od towarów i usług pomimo, iż firma prowadzona jest przez małżonków, rozlicza się tylko mąż. Podatnicy zamierzają przekształcić dotychczasową firmę prowadzoną na imię obojga małżonków w spółkę cywilną.

Stanowisko wnioskodawców:
Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że czynność przekształcenia "spółki małżeńskiej" w spółkę cywilną nie skutkuje dodatkowymi obciążeniami podatkowymi w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.Podatnicy uważają, że zawarcie umowy spółki cywilnej przez małżonków jest dalszą kontynuacją tzw. "spółki małżeńskiej" tylko z zawarciem jej w formie pisemnej. Uważają ponadto, iż nie jest to tworzenie nowej spółki, do której wnoszone przez wspólników udziały muszą być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawcy zamierzają prowadzoną na imię obojga małżonków firmę przekształcić w spółkę cywilną. Organizację i działanie spółki cywilnej normuje ustawa z dnia 23.04.1964r Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm).

W myśl art. 860 par. 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Par. 2 tego artykułu wskazuje, iż umowa spółki powinna być stwierdzona pismem.

Umowa spółki zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. k ustawy z dnia 9.09.2000r. o podatku od czynnościcywilnoprawnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn.zm.) podlega podatkowiod czynności cywilnoprawnych.

Fakt, iż strony dotychczas prowadziły wspólnie działalność gospodarczą nie wyłącza spod opodatkowania umowy spółki cywilnej jaką strony mają zamiar zawrzeć. Prowadzenie działalności w formie potocznie zwanej spółką małżeńską nie jest uregulowane żadnymi przepisami prawa cywilnego oraz przepisami prawa spółek handlowych. Przepisy nie przewidują też żadnego specjalnego trybu tworzenia spółki przez małżeństwa prowadzące wcześniej firmę na obojga małżonków.

Zawarcie umowy spółki, o której mowa w opisanym stanie faktycznym należy zatem traktować jako zwykłe zawiązanie umowy spółki, co w myśl wyżej cytowanego przepisu wiąże się z obowiązkiem zapłaty od tej umowy należnego podatku od czynności cywilnoprawnych.Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera w takim przypadku żadnych zwolnień i wyłączeń podatkowych.

Obowiązek podatkowy w tej sytuacji powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1, art. 4 pkt 1 oraz art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego. Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 wyżej cyt. ustawy).

Wspólnicy spółki cywilnej są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek pobierany jest przez płatnika (art. 10 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 14 a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - art.14b § 1 i §2 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej (art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U.z 2004r., Nr 253, poz.2532 z późn.zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj