Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-31/06/BB
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-31/06/BB
Data
2006.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
działka pod budowę
grunty rolne
sprzedaż
sprzedaż gruntów
transakcja


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż dwóch działek przeznaczonych pod zabudowę jednemu nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2006r. złożonym w dniu 24 lipca 2006r. uzupełnionym w dniu 9 sierpnia 2006r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek budowlanych - jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 19 lipca 2006r. złożonym w dniu 24 lipca 2006r. uzupełnionym w dniu 9 sierpnia 2006r. Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji na zapytanie: "czy sprzedaż dwóch działek przeznaczonych pod zabudowę jednemu nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?".
Na podstawie art.14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Podatnik wraz z żoną w styczniu 2003r. nabył cztery działki stanowiące rolę. Z przedłożonego aktu notarialnego wynika, że zakupione działki nie są zabudowane i w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Obecnie małżonkowie zamierzają sprzedać jednemu nabywcy dwie z ww. działek. W najbliższym czasie nie zamierzają dokonywać sprzedaży innych posiadanych działek. Podatnicy nie prowadzą działalności gospodarczej jako osoby fizyczne.

Stanowisko podatnika:
Podatnik wyraża stanowisko, że sprzedaż ww. działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż jest to czynność incydentalna a ponadto grunty te, zgodnie z aktem notarialnym, wpisem do ksiąg wieczystych i rejestrem gruntów, stanowią grunty rolne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.
Obowiązek uiszczenia podatku od towarów i usług jest co do zasady uzależniony od łącznego wystąpienia dwóch przesłanek tj. od wykonania odpłatnej czynności podlegającej opodatkowaniu oraz od statusu podmiotu dokonującego tej czynności. Jeżeli dana czynność nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług bądź podlega opodatkowaniu, ale jest wykonana przez podmiot, który nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, to nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez towary rozumie się także grunty, wobec czego dostawa działek budowlanych jest dostawą towarów podlegająca opodatkowaniu według stawki podstawowej tj. 22%. Wyjątkiem jest unormowanie zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowiące, iż zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych (m. in. grunty rolne i leśne) są zwolnione od podatku VAT. Charakter gruntu każdorazowo należy określać w oparciu o założenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d powołanej ustawy, zwolnień od podatku, o których mowa w ust.1 i 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług.

Podatnikami podatku od towarów i usług, zgodnie z brzmieniem art.15 ust.1 cyt. ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art.15 ust.2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie definiuje pojęcia "częstotliwość". Według Słownika Języka Polskiego S. Dubisza, "częstotliwy" to następujący raz po raz, jeden po drugim, często, wielokrotny. Oceniając czy wykonanie danej czynności wypełnia powyższą definicję należy ustalić, czy intencją określonej czynności (tutaj sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę), z którą łączy się skutki podatkowo-prawne, będzie dokonywanie tej czynności częstotliwie czyli wielokrotnie. Intencja dokonywania danej czynności wielokrotnie winna istnieć w momencie jej wykonania w rozumieniu ustawy, a nie w okresie późniejszym. Nawet jednorazowa dostawa towarów lub jednorazowe świadczenie usługi uznać należy w takim przypadku za działalność gospodarczą. Zatem niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie, a wykorzystane przy niej towary, nabyte zostały w celu ich dalszego zbycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zostaną podjęte czynności o charakterze działań prawnych między tymi samymi osobami, w jednym miejscu i czasie, w którym nastąpi sprzedaż jednemu nabywcy, ze swojego majątku osobistego, dwóch działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, stanowiąca jedną czynność prawną. Wnioskodawca w piśmie oświadczył, iż w najbliższym czasie nie będzie dokonywał sprzedaży innych posiadanych działek.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, występowanie tych samych stron oraz jedność miejsca i czasu dostawy świadczą, iż będzie to transakcja jednorazowa, bez zamiaru wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy i stały (zorganizowany), wobec tego strona sprzedająca nie będzie miała statusu podatnika podatku od towarów i usług.
Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawa podatkowego, należy uznać, iż przedmiotowa dostawa nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak sprzedaż nabierze charakteru częstotliwego to będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu cyt. art.15 ust.2 i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe.
Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14 b § 5.
Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie, należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki, zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj