Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP. 443/42/06
z 11 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP. 443/42/06
Data
2006.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy należy naliczyć podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia ciągnika rolniczego, gdy kontrahent niemiecki wystawił fakturę z wyliczonym podatkiem od wartości dodanej, ale podatek ten nie został zapłacony przez nabywcę towaru?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 31 ust. 1, art. 106 ust. 7, art. 86 ust. 2 pkt 4, ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na wniosek z dnia 05.06.2006 r. ( data wpływu do US - 06.06.2006 r.) uzupełniony pismem z dnia 29.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, gdy kontrahent niemiecki wystawił fakturę z wyliczonym podatkiem od wartości dodanej, ale podatek ten nie został zapłacony przez nabywcę towaru - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 05.06 2006 r. ( uzupełnionym pismem z dnia 29.06.2006 r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym prawidłowego rozliczenia podatku należnego z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz odliczenia podatku naliczonego. Przedstawiając stan faktyczny sprawy informuje, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym do transakcji wewnątrzunijnych. Na potrzeby działalności nabył w Niemczech ciągnik rolniczy. Podatnik niemiecki ( zarejestrowany do transakcji wewnątrz unijnych) wystawił fakturę, naliczając do ceny netto podatek według obowiązującej stawki. Niemniej jednak podatku nie pobrał, co stwierdził odpowiednią adnotacją na fakturze. Po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia, na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej, Podatnik naliczył VAT należny od wartości brutto i jednocześnie wykazał jako podatek naliczony do odliczenia. W związku z powyższym pyta, czy postąpił prawidłowo. Prezentuje stanowisko, że pomimo nie zapłacenia podatku kontrahentowi niemieckiemu należy naliczyć podatek od wartości brutto wynikającej z faktury, a następnie wykazać go jako podatek naliczony do odliczenia.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nie prawidłowe. Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Jak wynika z powołanego przepisu, kwotą stanowiącą podstawę opodatkowania z tytułu wewątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką podatnik jest zobowiązany zapłacić na podstawie posiadanej dokumentacji dostawcy towarów. W niniejszym przypadku kontrahent niemiecki naliczył od dokonanej dostawy niemiecki podatek, ale zawarł w fakturze informację, że podatek ten nie został pobrany, w związku z czym Podatnik nie był zobowiązany do zapłaty tego podatku, co skutkuje tym, że należy transakcję z tytułu WNT opodatkować, przyjmując za podstawę opodatkowania wartość netto z faktury. Stosownie do art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, kwota należnego podatku wyliczona z tego tytułu przez podatnika, stanowi, co do zasady - podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 i ust. 10 pkt 2 ustawy. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu WNT - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu. Jeżeli jednak podatnik nie dokona odliczenia w tym samym okresie rozliczeniowym, może to uczynić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, o czym stanowi art. 86 ust. 11 cyt. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj