Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/423/PDOP294/430/JB/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/423/PDOP294/430/JB/06
Data
2006.08.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kantor wymiany walut
koszty uzyskania przychodów
odprzedaż
przychód
rachunek bankowy
różnice kursowe
środki własne
waluta obca


Pytanie podatnika
czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając odpowiednio do przychodów finansowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych ( różnice kursowe dodatnie) oraz do kosztów uzyskania przychodów ( różnice kursowe ujemne) różnice kursowe, które powstają w związku z odsprzedażą do banków walut obcych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach walutowych, a które to waluty zostały uzyskane przez Spółkę ze sprzedaży towarów handlowych na terenie Unii Europejskiej,czy Spółka postępuje prawidłowo nie zaliczając odpowiednio do przychodów finansowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych ( różnice kursowe dodatnie) oraz kosztów uzyskania przychodów ( różnice kursowe ujemne) różnice kursowe, które powstają w związku z odsprzedażą kantorom wymiany walut walut obcych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach bankowych, a które to waluty są kantorom sprzedawane bezpośrednio z rachunku walutowego lub też pobierane gotówką do kasy Spółki a następnie odsprzedawane kantorom jako gotówka posiadana przez Spółkę w kasie.


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.06..2006r., stwierdza, iż w przypadku odsprzedaży do banku waluty obcej zgromadzonej przez Spółkę na rachunku walutowym powstają różnice kursowe, które należy zaliczyć do przychodów. Natomiast w przypadku odsprzedaży waluty obcej zgromadzonej na rachunku walutowym do kantorów wymiany walut , różnice kursowe nie powstają.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 02.06.2006r. ( data wpływu 05.06.2006r.), Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje m.in. importu samochodów i sprzedaży samochodów na terenie Unii Europejskiej . Dostawcy obciążają Spółkę fakturami wystawionymi w walutach obcych tj. w dolarach USA lub w EURO w zależności od umowy. Posiadane przez Spółkę waluty obce nabywane są przez Spółkę w banku lub też w kantorach wymiany walut. Dla potrzeb prowadzonej działalności Spółka posiada rachunek walutowy. Wpływy na rachunek walutowy pochodzą z przelewów zagranicznych bądź też Spółka dokonuje zakupu walut w banku z którego usług korzysta albo w kantorze. Uzyskane z transakcji handlowych waluty obce są często gromadzone na rachunku bankowym, a następnie odsprzedawane w razie potrzeb (np.: z powodu braku środków finansowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej) dla banku, który prowadzi Spółce rachunki bankowe bieżące oraz walutowe lub też są opłacane nimi zobowiązania Spółki. Zdarza się też, iż zgromadzone waluty są odsprzedawane do kantorów walut. Ze zgromadzonych na rachunku bankowym walut obcych są czasami opłacane należności z tytułu importu spoza granic Unii Europejskiej towarów handlowych lub też dostawy wewnątrzwpólnotowe. Z uwagi na powyżej wymienione transakcje, po stronie przychodów i po stronie kosztów uzyskania przychodów, powstają różnice kursowe.

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż :

Ad 1/ Ponieważ posiadane przez Spółkę rachunki walutowe są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą to przychody z tytułu dodatnich różnic kursowych od własnych środków lub wartości w walutach obcych uzyskanych z operacji finansowych ( np. odsprzedaż walut do banku) stosownie do art.12 ust.2a w/w ustawy są zaliczane do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, natomiast za słuszne należy uznać, iż ujemne różnice kursowe z tytułu tychże operacji finansowych na rachunkach bankowych od własnych środków lub wartości w walutach obcych na podstawie art.15 ust.1a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ad 2/ W przypadku natomiast gdy operacje finansowe dotyczą odsprzedaży własnych wartości lub środków w walutach obcych kantorom wymiany walut, za prawidłowe należy uznać, że różnice kursowe z tego tytułu nie są zaliczane do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów. Bez znaczenia jest też w tej sytuacji, iż operacje finansowe pomiędzy spółką a kantorami są dokonywane za pośrednictwem rachunków bankowych.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Natomiast stosownie ust. 2a w/w artykułu ustawy podatkowej, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W świetle art.12 ust. 2a wyżej cytowanej ustawy, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W myśl przytoczonego wyżej przepisu art.12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków w walucie obcej ustala się jako różnice między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu:

kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu z tytułu sprzedaży waluty bankowi orazkursu kupna walut z dnia ich otrzymania, jeżeli pochodzą z zapłaty przez kontrahentów albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik (jeśli były kupowane w banku).

W przypadku, gdy wartość waluty sprzedanej bankowi, przeliczona na złote według kursu kupna banku, jest wyższa niż wartość waluty otrzymanej z tytułu transakcji eksportowej według kursu kupna banku z dnia jej otrzymania, albo zakupionej w banku, przeliczonej po ówczesnym kursie sprzedaży, różnica ta powiększa przychody podatkowe. Jeżeli relacja wyżej wymienionych kursów jest odwrotna, tj. kurs kupna banku z dnia sprzedaży waluty jest niższy od kursu kupna z dnia otrzymania waluty z transakcji eksportowej albo kursu sprzedaży z dnia wcześniejszego zakupu od banku, wówczas przychody podatkowej ulegają obniżeniu.

Generalną zasadą wynikającą z powyższych przepisów jest to, iż za podstawę stosowania różnych kursów walut przyjmuje się transakcje dokonywane wyłącznie za pośrednictwem banku. Oznacza to iż podatnik nabywa prawo do podwyższenia lub obniżenia uzyskanych w tym przypadku przychodów, tylko o różnice wynikające z różnych kursów walut, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski i bank z którego usług korzysta. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera uregulowań w przedmiocie sprzedaży walut obcych za pośrednictwem innych podmiotów niż banki. Zatem brak jest podstaw do przeliczenia przychodów przy zastosowaniu kursów obowiązujących w podmiotach nie mających statusu banku, tj. w tym przypadku kantoru.

Różnice kursowe od własnych środków w walutach obcych występują również po stronie kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z dyspozycją art.15 ust.1a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W myśl powyższego przepisu, podatkowe różnice kursowe, odpowiednio zwiększające lub zmniejszające koszty uzyskania przychodu, powstać mogą jedynie w związku ze spłatą zobowiązań wyrażonych w walucie obcej. Koszt ten ustala się jako różnicę między:

wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty zobowiązań oraz kursu kupna waluty z dnia ich otrzymania (jeżeli podchodzą z zapłaty przez kontrahentów) albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik (jeśli były one kupowane od banku).

Jednocześnie należy zauważyć, iż różnice kursowe mające wpływ na koszty podatkowe powstają tylko w przypadku płatności dokonanych drogą faktycznego transferu środków pieniężnych w walutach obcych - mają więc charakter kasowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż uzyskane z transakcji handlowych waluty obce są często gromadzone na rachunku bankowym, a następnie odsprzedawane w razie potrzeb (np.: z powodu braku środków finansowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej) dla banku, który prowadzi Spółce rachunki bankowe bieżące oraz walutowe lub też są opłacane nimi zobowiązania Spółki.Różnice kursowe dodatnie, które powstają w związku z odsprzedażą do banku walut obcych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach walutowych, a które to waluty zostały uzyskane przez Spółkę ze sprzedaży towarów handlowych na terenie Unii Europejskiej Spółka zalicza odpowiednio do przychodów finansowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych, a różnice kursowe ujemne jakie powstają z tego tytułu zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż w związku z odsprzedażą do banku waluty obcej zgromadzonej na rachunku walutowym powstaną różnice kursowe, które będą miały wpływ tylko i wyłącznie na przychody podatkowe, a nie koszty uzyskania przychodów. Dodatnie różnice kursowe powiększą przychód, a ujemne różnice kursowe przychód ten pomniejszą. Natomiast w przypadku odsprzedaży w/w waluty obcej zgromadzonej na rachunku walutowym bądź pobieranych z kasy Spółki, do kantorów wymiany walut różnice kursowe nie powstaną.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2006r., dotyczące postępowania odnośnie zaliczenia do przychodów dodatnich różnic kursowych, powstałych w związku z odsprzedażą walut obcych zgromadzonych na rachunku walutowym do banku oraz odnośnie nie zaliczenia do przychodów lub kosztów różnic kursowych powstałych z tytułu odsprzedaży walut obcych zgromadzonych na rachunku bankowym dla kantorów wymiany walut, jest prawidłowe natomiast w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ujemnych różnic kursowych, powstałych w związku z odsprzedażą walut obcych zgromadzonych na rachunku walutowym do banku, stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj