Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0170/4/05/AK
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0170/4/05/AK
Data
2006.03.13



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
podwyższenie kapitału
przychód
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy otrzymanie waluty tytułem opłacenia wkładu wspólnika określonego w umowie Spółki w PLN powoduje powstanie różnic kursowych dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie różnice kursowe - wpłaty na kapitał zakładowy

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka rozlicza dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych różnice kursowe od własnych środków pieniężnych zgromadzonych na walutowym rachunku bankowym Spółki. Przyjęta przez Spółkę metoda wyceny rozchodu środków pieniężnych z rachunku walutowego to metoda FIFO ("pierwsze weszło pierwsze wyszło").

Spółka dokonuje również rozliczenia dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych różnic kursowych przy transakcjach takich jak: otrzymanie przychodu w walutach obcych i zapłata należności przez kontrahentów Spółki.

Spółka realizuje także transakcje w przypadku których zasady rozliczania różnic kursowych nie zostały uregulowane wprost w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj.: sprzedaż udziałowcowi zagranicznej waluty (EURO) po uzgodnionym kursie banku zagranicznego, wpływ i spłata pożyczek od udziałowca zagranicznego (udzielonych w EURO), otrzymanie waluty tytułem opłacenia wkładu wspólnika określonego w umowie Spółki w PLN.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy otrzymanie waluty tytułem opłacenia wkładu wspólnika określonego w umowie Spółki w PLN powoduje powstanie różnic kursowych dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika transakcja ta nie powoduje powstania różnic kursowych dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wymienia dwie zasadnicze grupy różnic kursowych. Pierwsza grupa to różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, druga grupa to różnice kursowe od przychodów wyrażonych oraz kosztów poniesionych w walutach obcych. Cechą wspólną obu kategorii różnic kursowych jest to, że są one pochodną zachodzących w rzeczywistości gospodarczej operacji ekonomicznych. W rezultacie różnice kursowe nie są kategorią samoistną, są wynikiem innych operacji gospodarczych regulowanych przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Różnica kursowa jako element przychodu podatkowego może być rozpoznawana jedynie w odniesieniu do tych sytuacji, w których wystąpi u podatnika przychód kształtujący podstawę opodatkowania. Bez wystąpienia przychodu do opodatkowania nie może również zaistnieć, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnica kursowa, która samodzielnie generowałaby dodatkowy element korygujący przychód. Z tego względu otrzymanie waluty tytułem opłacenia wkładu wspólnika określonego w umowie Spółki w PLN nie doprowadzi do powstania podatkowych różnic kursowych.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23.01.1998r., sygn. akt I SA/Gd 654/96, dokonując wykładni art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zauważył, iż art. 12 ust. 4 pkt 4 zawiera zastrzeżenie, że do przychodów nie zalicza się "przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego) (...)". Z literalnego brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 4 tej ustawy wynika wprost, że do przychodów nie zalicza się nie tylko bezpośrednich wpłat na utworzenie lub powiększenie kapitału akcyjnego, lecz w ogóle przychodów otrzymywanych na utworzenie lub powiększenie kapitału akcyjnego. W ocenie sądu zakres pojęciowy wyrażenia "przychód" jest znacznie szerszy od zakresu pojęciowego "wpłaty", a zatem stosując reguły wykładni gramatycznej należy dojść do wniosku, że skoro w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy został użyty zwrot "przychody", to do przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1 nie można zaliczyć zarówno bezpośrednich świadczeń na utworzenie lub powiększenie kapitału akcyjnego, jak i wartości pochodzących od tych podstawowych świadczeń. Jest oczywiste, iż takimi wartościami pochodnymi są m.in. dodatnie różnice kursowe, powstałe na skutek wpłat dewizowych na utworzenie lub powiększenie kapitału. W konkluzji należy stwierdzić, że dodatnie różnice kursowe, powstałe w związku z utworzeniem lub powiększeniem kapitału akcyjnego, nie stanowią przychodów spółki podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż nie spowoduje powstania różnic kursowych dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych, otrzymanie waluty tytułem opłacenia wkładu wspólnika określonego w umowie Spółki w PLN.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj