Interpretacja Prezydenta Miasta Jastrzębie Zdrój
Fn.N-0550/6/06
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.N-0550/6/06
Data
2006.09.15



Autor
Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
obiekt budowlany
podatek od nieruchomości
prawo budowlane


Pytanie podatnika
Aby stwierdzić czy obiekt budowlany typu wimer jest budynkiem czy też budowlą należałoby dokonać oględzin, lub powołać biegłego w celu sporządzenia opinii.


POSTANOWIENIE

Prezydent Miasta Jastrzębia Zdroju, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8/05, poz. 60 ze zm.) w nawiązaniu do wniosku datowanego na 27.06.2006 r.

Postanowił

dokonać interpretacji przepisów prawa podatkowego stwierdzając, że:

- w przepisach podatkowych ani też w przepisach prawa budowlanego nie figuruje termin "obiekt budowlany typu wimer" i żeby stwierdzić czy w/w obiekt budowlany jest budynkiem czy też budowlą należałoby dokonać oględzin, lub powołać biegłego w celu sporządzenia opini,
- jeśli obiekt budowlany nie posiada fundamentów i nie jest trwale złączony z gruntem to w świetle prawa budowlanego nie jest budynkiem lecz budowlą (o ile nie jest tzw. obiektem małej architektury),
- budowle podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jeśli są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oznacza budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą, chyba że nie mogą być one wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.

Uzasadnienie

W dniu 27.06.2006 r. do organu podatkowego wpłynął wniosek o dokonanie interpretacji prawa podatkowego w następującej kwestii. Czy obiekt typu wimer-tak zwane tymczasowe zaplecze, który nie jest trwale związany z gruntem i nie posiada fundamentów, podlega podatkowi od nieruchomości. Podając swoje stanowisko w sprawie odpowiedzi na w/w wątpliwość stwierdził, że jego zdaniem taki obiekt nie powinien podlegać podatkowi od nieruchomości.

Odpowiadając na wątpliwość podatnika należy określić przede wszystkim co podatnik ma na myśli używając terminu "budynek typu wimer", który podatnik wyjaśnia jako "tymczasowe zaplecze". Żaden z w/w terminów nie figuruje ani w przepisach prawa podatkowego ani w przepisach prawa budowlanego. W tej sytuacji organ podatkowy nie miał wystarczających danych aby stwierdzić czy w/w obiekt jest budynkiem, czy też nie. W tym celu należałoby dokonać oględzin obiektu lub też skorzystać z opinii biegłego.

Art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844) definiuje budynek, jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Art. 1a ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definiuje budowlę jako obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wnioskodawca pisze że obiekt budowlany typu wimer, będący przedmiotem interpretacji nie posiada fundamentów i nie jest trwale związany z gruntem. Jeśli jest to zgodne ze stanem faktycznym, to w świetle definicji budynku przedmiotowy obiekt budynkiem nie będzie, ponieważ nie posiada fundamentów. Zatem w świetle w/w definicji budowli przedmiotowy obiekt będzie budowlą.

Jeśli chodzi o pytanie czy w/w obiekt podlega podatkowi od nieruchomości to należy tu przywołać art. 2. ust. 1 w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych określający przedmioty opodatkowania jako:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z w/w przepisem i powyższymi ustaleniami obiekt stanowiący przedmiot interpretacji jest budowlą a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wtedy gdy jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Termin "budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" definiuje art. 1a. ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatkach i opatach lokalnych jako budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą, chyba że przedmiot opodatkowania niejest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Zgodnie z podanymi wyżej przepisami w/w obiekt podlega podatkowi od nieruchomości jeśli jej posiadaczem jest przedsiębiorca lub inna osoba prowadząca działalności gospodarczą. Ponieważ wnioskodawca nie podaje żadnych danych dotyczących posiadacza obiektu ani nie stwierdza nic o tym czy jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej nie można stwierdzić jednoznacznie czy podlegał on będzie podatkowi od nieruchomości czy też nie.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj