Interpretacja Prezydenta Miasta Jastrzębie Zdrój
Fn.N-0550/4/06
z 20 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.N-0550/4/06
Data
2006.09.20



Autor
Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
lokale
powierzchnia użytkowa


Pytanie podatnika
Czy do powierzchni użytkowej lokalu wlicza się powierzchni przegród budowlanych (tj. ścian)?


POSTANOWIENIE

Prezydent Miasta Jastrzębia Zdroju, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8/05, poz. 60 ze zm.) w nawiązaniu do wniosku datowanego na 26.07.2006 r.

Postanowił

dokonać interpretacji przepisów prawa podatkowego stwierdzając, że do powierzchni użytkowej lokalu nie wlicza się powierzchni przegród budowlanych (tj. ścian), co jest zgodne ze stanowiskiem podatnika.

Uzasadnienie

W dniu 26.07.2006 r. do organu podatkowego wpłynął wniosek wlw podatnika o dokonanie interpretacji prawa podatkowego w kwestii, czy do powierzchni użytkowej lokalu, obliczanej dla celów podatkowych wlicza się powierzchnię przegród budowlanych. Sam podatnik stwierdza, że jego zdaniem powierzchnia przegród budowlanych nie wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu dla celów podatkowych. Podatnik uzasadniając swą tezę stwierdza, iż przepisy podatkowe w tym zakresie odsyłają do przepisów ustawy z dnia 17.05.1989 r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne i przepisów wykonawczych do tej ustawy, które z kolei w zakresie terminu "powierzchnia użytkowa lokalu" należy interpretować z pomocą ustawy z dnia 02.07.1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych a obecnie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Przy użyciu wlw aktów prawnych podatnik stwierdza, że:
- powierzchnia użytkowa budynku jest sumą powierzchni użytkowej wszystkich lokali oraz pomieszczeń przynależnych do lokali,
- powierzchnia użytkowa lokalu jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu.
W konsekwencji do powierzchni użytkowej lokalu nie wlicza się powierzchni przegród budowlanych wewnętrznych ani zewnętrznych.

Organ podatkowy zauważył co następuje. Teza głoszona przez podatnika jest zgodna z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2006 nr 121 poz. 844), jakkolwiek uzasadnienie tej tezy przytoczone przez podatnika stanowi przykład tzw. wykładni systematycznej, którą zastosowano tu w sposób zupełnie niepotrzebny, ponieważ do wyjaśnienia znaczenia terminów, które budzą wątpliwości podatnika w zupełności wystarczy wykładnia literalna przepisów w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która ma niewątpliwe pierwszeństwo przed wykładnią systematyczną.

Przede wszystkim należy zauważyć, że termin "powierzchnia użytkowa lokalu"zawiera się w terminie "część budynku", który to termin jest zdefiniowany przez art. 1 a ust 1 pkt 5 w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nie ma w tym zakresie żadnego odesłania do przepisów innych ustaw w szczególności do przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Naczelną dyrektywą interpretacyjną wykładni literalnej jest dyrektywa tzw. wykładni legalnej, głosząca, że jeśli ustawodawca zdefiniuje jakiś termin w akcie prawnym, to interpretując przepisy tego aktu prawnego, używamy tego terminu w znaczeniu określonym przez ustawodawcę. W tym przypadku ustawodawca zdefiniował powierzchnię użytkową budynku lub jego części jako powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (. . .).

Ustawodawca nie różnicuje tu ścian na wewnętrzne i zewnętrzne. Terminów "ściana" i :przegroda budowlana" ustawodawca używa zamiennie nie rozróżniając ich znaczenia. Określenie "wewnętrzna długość ścian" nie pozostawia wątpliwości, że powierzchni samej ściany nie wlicza się do powierzchni użytkowej budynku, lub jego części, w przeciwnym razie ustawodawca użyłby określenia "zewnętrzna długość ścian". Gdyby zaś ustawodawca chciał do powierzchni użytkowej budynku wliczyć ściany wewnętrzne, nie wliczając do niej ścian zewnętrznych, to zdaniem organu podatkowego, powinien to wyraźnie zaznaczyć, czego nie uczynił. W konsekwencji, zdaniem organu podatkowego, nie ma żadnych podstaw aby powierzchnię przegród budowlanych wliczać do powierzchni użytkowej budynku, co jest zgodne z tezą podatnika.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj