Interpretacja Prezydenta Miasta Olsztyna
F.II.0550-8/06
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
F.II.0550-8/06
Data
2006.09.28



Autor
Prezydent Miasta Olsztyna


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
nieruchomości
nieruchomość budowlana
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy od istniejącej starej budowli (zwiększono wartość początkową w ciągu roku) obowiązek podatkowy powstaje od następnego miesiąca następującego po zwiększeniu wartości budowli, czy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowla została zmodernizowana?


Prezydent Miasta Olsztyn działając na podstawie art. 14a § 1 - § 4, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 w zw. z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.)stwierdza, iż w przypadku dokonania ulepszenia budowli w trakcie roku podatkowego, podstawa opodatkowania ulega podwyższeniu poczynając od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowla została zmodernizowana.

Spółka "X." w Olsztynie zwróciła się w dniu 21.07.2006 r. z wnioskiem o udzielenie interpretacji prawnej w zakresie terminu zmiany wysokości opodatkowania w związku z przeprowadzoną modernizacją posiadanej budowli i dokonaną zmianą wartości początkowej budowli. Jak wyjaśnia strona, przeciwko wnioskodawcy nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pytanie zostało wniesione w związku z występującymi wątpliwościami czy od istniejącej starej budowli (zwiększono wartość początkową w ciągu roku) obowiązek podatkowy powstaje od następnego miesiąca następującego po zwiększeniu wartości budowli, czy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowla została zmodernizowana. Według wnioskodawcy obowiązek podatkowy przy niezmienionym sposobie wykorzystania budowli skutkuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono jej modernizację.

W odpowiedzi na wyżej postawione pytanie organ podatkowy wyjaśnia co następuje: Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) podstawę opodatkowania dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomnie>szona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) ulepszenie środka trwałego polega na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji środka, które to powodują wzrost jego wartości użytkowej mierzonej w szczególności:

  • okresem używania,
  • zdolnością wytwórczą,
  • jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych.
  • kosztami jego eksploatacji.

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji Podatnik prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli. Zgodnie z art. 6 ust. 1 oraz ust. 2 obowiązek podatkowy w przypadku budowli powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po jej nabyciu bądź z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli przed ich ostatecznym wykończeniem.

Fakt modernizacji budowli wpływa na zmianę wartości początkowej budowli, jednakże na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości ustala się wartość budowli na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego. Modernizacji budowli powodującej zmianę jej wartości początkowej w ciągu roku podatkowego, nie można uznać za zdarzenie, o którym mowa w art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zatem w przypadku ulepszenia budowli, nie ma potrzeby składania korekty deklaracji.W związku z powyższym, podstawa opodatkowania ulegnie zwiększeniu poczynając od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowla została zmodernizowana.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

POUCZENIE

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego z dnia zaistnienia zdarzenia stanowiącego przedmiot pytania. Niniejsza interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Od niniejszego postanowienia służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Olsztyn w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj