Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/7058/43/06
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/7058/43/06
Data
2006.10.02



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód z najmu
małoletni
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy opodatkowany w formie ryczałtu przychód z najmu nieruchomości, której właścicielem są małoletnie dzieci należy rozliczać jako przychód dzieci, czy jako przychód rodziców i jak ustalić limit przychodów uprawniających do opłacania z w/w tytułu podatku zryczałtowanego w wysokości 8,5%?


Podatnik wnioskiem z dnia 25.08.2006 r. (uzupełnionym w dniu 14.09.2006 r.), zwrócił się o udzielenie informacji w następującej sprawie: pięcioro dzieci podatnika uzyskuje dochody z tytułu najmu nieruchomości otrzymanej w formie darowizny od dziadków. Czwórka dzieci jest niepełnoletnia. Pełnoletnie dziecko złożyło w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, natomiast w imieniu małoletnich dzieci przedmiotowe oświadczenie złożyli rodzice. Obecnie zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu osiąganych przez niepełnoletnie dzieci przychodów z najmu jest opłacany po połowie przez rodziców, zgodnie ze złożonymi oświadczeniami.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, podatnik zwraca się z prośbą o ocenę prawidłowości zaprezentowanego sposobu postępowania, przedstawiając jednocześnie własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy, każde z niepełnoletnich dzieci powinno indywidualnie złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i opłacać podatek od 1/5 przychodów uzyskanych z najmu, natomiast limit przychodów uprawniających do opłacania podatku zryczałtowanego w wysokości 8,5% powinien być ustalony zgodnie z art.12 ust.5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska w sprawie, podatnik powołuje się na przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie na art.21 i 22, które regulują kwestie zdolności do czynności prawnych osób niepełnoletnich w zakresie rozporządzania swoim zarobkiem oraz przedmiotami oddanymi im do swobodnego użytku.

W kontekście tych też przepisów wnioskodawca interpretuje przepis art.7 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wywodząc z niego, iż dochodów małoletnich dzieci z tytułu najmu nieruchomości nie należy doliczać do dochodów rodziców, gdyż posiadają one pełną zdolność do czynności prawnych niezbędną do tego, aby samodzielnie zarządzać swym majątkiem i samodzielnie regulować sprawy podatkowe.

Dokonując oceny stanu faktycznego i przedstawionego stanu prawnego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców, (...) chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Zatem, jeżeli rodzicom przysługuje prawo pobierania pożytku z najmu nieruchomości stanowiącej własność małoletnich dzieci, to przychody z tego tytułu winny być doliczone do dochodów rodziców,

bowiem dochody dziecka z najmu nieruchomości nie są dochodami z pracy, ani też nieruchomość nie jest przedmiotem oddanym dziecku do swobodnego użytku.

Co do zasady dochody podatników osiągane ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 w/cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (...), podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tej ustawie.

Jednakże zgodnie z postanowieniami art. 9a ust. 6 w/cyt. ustawy, podatnicy mogą złożyć we właściwym urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ponadto, jak wynika z treści art.6 ust.1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) przychody osiągane przez osoby fizyczne, z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a) w/cyt. ustawy ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5%, do kwoty przychodu stanowiącej równowartość 4.000 euro, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 11 tejże ustawy, w przypadku osiągania przez małżonków przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, kwota przychodów, określona w ust. 1 pkt 3 lit.a) dotyczy łącznie obojga małżonków.

Wobec powyższego, w sytuacji opisanej we wniosku kwota przychodu obligująca do zapłaty podatku według stawki 20% w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a) w/cyt. ustawy będzie dotyczyła łącznej kwoty przychodu małoletnich dzieci podlegającej doliczeniu do dochodów rodziców, a nie przychodu przypadającego na każde małoletnie dziecko z osobna.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za nieprawidłowe przedstawione stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 25.08.2006 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj