Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-299/420/US/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-299/420/US/06
Data
2006.08.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przychód
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy postępuje Pani prawidłowo przeliczając uzyskane przychody w walutach obcych z tytułu eksportu towarów poza granice Unii Europejskiej oraz z tytułu dostaw wewnątrzwspólnotowych wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu, z tym że za dzień uzyskania przychodu przyjmuje się dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż towarów, tj.: faktury eksportowej, a nie dzień faktycznego wystąpienia towaru poza granice Unii Europejskiej lub dostawy wewnątrzwspólnotowej i tak ustalony dochód stanowi podstawę do ustalania wysokości należnych zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?Czy postępuje Pani prawidłowo dokonując naliczenia różnic kursowych pod datą uzyskania faktycznej zapłaty na rachunek bankowy za wyeksportowane i sprzedane na terenie Unii towary handlowe, które to różnice powiększają lub pomniejszają przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przedmiotowe różnice kursowe są wyliczane w ten sposób, że wynikają one z ponownego ustalenia wartości sprzedanych towarów w oparciu o kurs kupna danej waluty w banku w którym Spółka posiada rachunek bankowy z dnia faktycznego otrzymania zapłaty za wyeksportowany towar handlowy, oraz porównania z wartością przychodu ustaloną na dzień wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towarów na eksport, policzoną wg kursów średnich?Czy postępuje Pani prawidłowo nie zaliczając do przychodów różnic kursowych (dodatnie różnice) lub też nie zmniejszając przychodów do opodatkowania (ujemne różnice) jeżeli kontrahent za wyeksportowany towar poza granice Unii Europejskiej zapłaci gotówką w kasie Spółki (zapłaty dotyczą transakcji w kwotach nie przekraczających 15.000 EURO) ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.06.2006 r. stwierdza, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego z dnia uzyskania przychodu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, zaś różnice kursowe powstałe pomiędzy datą faktycznego otrzymania przychodu, a datą jego uzyskania w zależności podwyższają, bądź też obniżają przychód w dacie faktycznego otrzymania zapłaty należności. Natomiast różnice kursowe nie powstają w przypadku gdy zapłata otrzymywana jest bez pośrednictwa banków.

Pismem z dnia 02.06.2006 r., (data wpływu 05.06.2006 r.) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Na podstawie stosownych przepisów prawa materialnego spółka jawna XX z siedzibą w ..., której jest Pani wspólnikiem, jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W zakres działalności Spółki wchodzi eksport towarów poza granice Unii Europejskiej oraz dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów na terenie Unii Europejskiej. Swoich odbiorców towarów Spółka obciąża fakturami wystawionymi w walutach obcych, tj. w dolarach USA lub w EURO w zależności od umowy z kontrahentem. Czasami zdarza się, iż pomimo wystawienia faktury dla odbiorcy w walucie obcej, należność jest regulowana przez kontrahenta w złotych PLN. Uzyskane z transakcji handlowych waluty obce nie są bezpośrednio odsprzedawane dla banku, ale częstokroć gromadzone są na rachunku bankowym a następnie odsprzedawane w razie potrzeb (np. brak środków finansowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej) dla banku, w którym Spółka posiada rachunki bankowe bieżące oraz walutowe lub też są opłacane nimi zobowiązania Spółki. Zdarza się też, iż zgromadzone waluty są odsprzedawane do kantorów walut. Ze zgromadzonych na rachunku bankowym walut obcych są czasami opłacane należności z tytułu importu spoza granic Unii Europejskiej usług transportowych lub spedycyjnych. Zdarza się też, iż odbiorcy opłacają należności w kasie Spółki. Z uwagi na powyżej wymienione transakcje i po stronie przychodów i po stronie kosztów uzyskania przychodów powstają różnice kursowe.

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:1)Przychody uzyskiwane przez Spółkę w walutach obcych są ustalane prawidłowo, gdyż przy ich określaniu Spółka stosuje się do zasad określonych w art.14 ust.1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),2)Ponieważ pomiędzy dniem uzyskania przychodu za sprzedane towary handlowe, a dniem jego faktycznego otrzymania, występują różne kursy walut, a zapłata za nabyty towar zostaje przekazana przez nabywcę towarów na rachunek bankowy Spółki, za zasadne należy uznać, iż Spółka dokonuje ustalenia różnic kursowych na zasadach określonych w art.14 ust.1a w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które to różnice kursowe zwiększają lub zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem od osób fizycznych,3)Ponieważ w sytuacji opisanej na wstępie zapłata należności nie nastąpiła za pośrednictwem posiadanego przez Spółkę rachunku bankowego, ewentualne różnice kursowe jakie zostaną zaewidencjonowane w księgach rachunkowych Spółki (czy to dodatnie czy to ujemne) nie mają wpływu na wysokość uzyskanego przychodu do opodatkowania, natomiast podlegają ewidencji w księgach rachunkowych spółki z uwagi na szczególne zasady określone w przepisach prawa bilansowego.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art.14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W świetle postanowień ust.1a cytowanego wyżej art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z cytowanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że jeżeli podatnik uzyskuje przychody w walutach obcych, przelicza się je na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodów ogłoszonych przez NBP, a różnice kursowe powstają tylko w sytuacji, gdy transakcja jest dokonywana za pośrednictwem banku, a między dniem zarachowania przychodu a dniem zapłaty występują różne kursy walut.

Ponadto należy mieć na uwadze, że powołany wyżej przepis, jak również inne przepisy ustawy o podatku dochodowym nie upoważniają podatnika do rozliczania różnic kursowych od gotówkowych transakcji w walutach obcych dokonywanych z pominięciem banku. Zatem w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody w walutach obcych, a zapłatę otrzymuje bez pośrednictwa banku (gotówką) różnice kursowe nie powstają.Natomiast przychody udokumentowane fakturą VAT, wystawioną w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia uzyskania przychodu, przy czym w świetle brzmienia wyżej cytowanego art.14 ust.1, moment powstania przychodu determinuje data wystawienia faktury, z którą to chwilą kwota z niej wynikająca staje się kwotą należną za sprzedane towary bądź wykonane usługi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy uznać, że: postępuje Pani prawidłowo przeliczając uzyskane przychody w walutach obcych z tytułu eksportu towarów poza granice Unii Europejskiej oraz z tytułu dostaw wewnątrzwspólnotowych wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu, a za dzień uzyskania przychodu przyjmuje Pani dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż towarów i tak ustalony dochód przyjmuje Pani jako podstawę do ustalania wysokości należnych zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, jednakże pod warunkiem, że faktura bądź inny dokument potwierdzający dokonaną przez Spółkę sprzedaż towarów lub usług został wystawiony prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi zasadami określonymi w przepisach prawa podatkowego i potwierdza on faktyczny moment powstania przychodu,prawidłowe jest również Pani postępowanie w przypadku naliczania różnic kursowych pod datą uzyskania faktycznej zapłaty na rachunek bankowy za wyeksportowane i sprzedane na terenie Unii towary handlowe, o które to różnice powiększa lub pomniejsza Pani przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod datą otrzymania na Pani rachunek bankowy zapłaty za wyeksportowany towar, postępuje Pani prawidłowo nie zaliczając do przychodów dodatnich różnic kursowych lub też nie zmniejszając przychodów do opodatkowania o ujemne różnice kursowe w przypadku, gdy kontrahent za wyeksportowany towar poza granice Unii Europejskiej płaci gotówką w kasie Spółki.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2006 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj