Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/205/2006/art.14a
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/205/2006/art.14a
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy możliwości wyboru formy opodatkowania na 2006r.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer działając na podstawie art. 14a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z zm. ) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25-05-2006r. /data wpływu 29.05.2006r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych p o s t a n a w i a :

- uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 29.05.2006r. r. do tut. organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 25.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca informuje, iż w 2000r. korzystał z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nigdy nie zlikwidował działalności i nie wykreślił wpisu z ewidencji działalności gospodarczej. Od listopada 2000r. "zawiesił" Pan prowadzoną działalność gospodarczą. Ponadto wnioskodawca informuje, iż w latach 2001 - 2006 nie składał oświadczeń o rezygnacji lub wyborze opodatkowania. Zapytanie dotyczy możliwości wyboru formy opodatkowania na 2006r., a mianowicie czy obowiązkowo jest Pan opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym?

W ocenie wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym znajduje zastosowanie przepis art.9 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Według brzmienia art.9 obowiązującego do końca 2002r. , jedynie zrzeczenie z opodatkowania w formie ryczałtu, złożone we właściwym czasie , pozwalało podatnikowi opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia co następuje:

Z akt podatkowych wynika, iż oświadczenia o wyborze opodatkowania wnioskodawca składał :

� 22.01.2001r. wybierając zryczałtowana formę opodatkowania na 2001rok oraz

� w dniu 25.01.2002r. wpłynęło do tutejszego Urzędu /data stempla pocztowego 21.01.2002r./ oświadczenie o wyborze ryczałtowanej formy opodatkowania na 2002rok.

Zgodnie z art. 9 ust 1. ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz.U. nr 144 , poz.930 z zm./ w brzmieniu obowiązującym do końca 2002roku podatnik mógł zrzec się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Zrzeczenia należało dokonać nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jeżeli podatnik rozpoczynał działalność w ciągu roku. Zrzeczenia należało dokonać przez złożenie urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika pisemnego oświadczenia.

Na podstawie art.1 pkt 6 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z dnia 5 września 2002 r.) art. 9 ust.1 otrzymał następujące brzmienie: pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Według akt podatkowy do końca 2002r. nie dokonał Pan zrzeczenia się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych . Ostatnim pismem które wpłynęło do tutejszego urzędu w sprawie wyboru formy opodatkowania jest pismo z dnia 25.01.2002r /data stempla UPT 21.01.2002r/, w którym oświadcza Pan , iż w 2002r przychody uzyskane z działalności gospodarczej opodatkuje Pan na zasadach ustawy o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych . Tym samym nie zrzekł się Pan ryczałtu. Tak więc podejmując działalność w 2006r. jest Pan obowiązany do opodatkowania uzyskanych przychodów w 2006r. na zasadach ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b§ 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj