Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PP-443/V/3/06
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/V/3/06
Data
2006.05.15



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
czynności niepodlegające opodatkowaniu
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podwyższenie
przedsiębiorstwa
umowa spółki
wkłady niepieniężne
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy w momencie dokonania na podstawie aneksu do umowy spółki cywilnej wniesienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c. do spółki cywilnej powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 1 ust. 1, pkt 1 lit. k i pkt 2 i ust. 3 pkt 1, art. 2 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a i b oraz art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 16.02.2006 r. otrzymany przez tutejszy organ podatkowy w dniu 17.02.2006 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym - - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że w momencie dokonania wyżej opisanej czynności nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 17.02.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta czy w momencie dokonania, na podstawie aneksu do umowy spółki cywilnej, wniesienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c. do spółki cywilnej powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż podatnik do końca 2005 r. prowadził działalność gospodarczą jako firma jednoosobowa, opodatkowaną na zasadach ogólnych, był również podatnikiem VAT. Z dniem 1.01.2006 r. przekształcił działalność prowadzoną na własne nazwisko w spółkę cywilną. W dniu 2.01.2006 r., aneksem do umowy spółki, wniósł całe prowadzone przez niego przedsiębiorstwo do nowoutworzonej spółki. Według wnioskodawcy w momencie dokonania wniesienia całego przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki cywilnej nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu nie podlegają czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Ponadto powołuje się na § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym czynność wniesienia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia jak w sentencji (postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe), ponieważ:

Zgodnie z ustawą z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie), natomiast zgodnie z pkt. 2 ww. ustawy podatkowi podlegają zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się, przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego, a przy zmianie umowy zgodnie z lit. b wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 wynosi 0,5 %. Wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej stanowi jedynie czynność czysto techniczną, będącą konsekwencją uprzedniego zawarcia lub zmiany umowy spółki cywilnej, skutkującą tym, że przedmiot aportu wejdzie w skład masy majątkowej spółki. W niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zaprezentowanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym jest zmiana umowy spółki skutkująca podwyższeniem wniesionego do spółki wkładu, w związku z czym, zgodnie z art. 1 ust. 1 lit.k oraz pkt 2 ww. ustawy, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj