Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-39/14a/06/DB
z 14 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-39/14a/06/DB
Data
2006.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
garaż
infrastruktura towarzysząca
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, jaką stawką podatku od towarów i usług należy stosować przy wykonywaniu usług budowlano-montażowych w zakresie montażu bram garażowych własnej produkcji, jak również firmy z którą współpracuje, na potrzeby budownictwa jedno i wielorodzinnego


Stan faktyczny:

Podatnik jest producentem stalowych ościeżnic drzwiowych, drzwi stalowych i bram garażowych. W celu rozszerzenia asortymentu nawiązał on współpracę handlową z firmą zajmującą się produkcją podobnego asortymentu. Spółka rozpoczęła ponadto produkcję i montaż balustrad.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywanie usług w zakresie montażu bram garażowych na rzecz budownictwa mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy firma jest jednocześnie producentem materiałów budowlanych i usługę wykonuje kompleksowo, jak budowa domu od podstaw, czy częściowo - montaż poszczególnych elementów, ma prawo do stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a i b Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do :

- robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy, są natomiast jedynie obiekty wymienione w PKOB: 111 (budynki mieszkalne jednorodzinne), 112 (budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) i ex 113 (budynki zbiorowego zamieszkania) wyłącznie w zakresie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie kurie, rezydencje biskupie i rezydencje Prezydenta RP.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy o VAT przez infrastrukturę towarzyszącą mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Decydujące znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT na montaż bram garażowych ma fakt, czy garaż jest zaliczony do elementów obiektu budowlanego mieszkalnego, czy też funkcjonuje jako odrębny obiekt.

Garaże stanowią integralną część budynku mieszkalnego, gdy część garażowa łączy się z budynkiem mieszkalnym poprzez wspólną ścianę boczną lub garaż znajduje się w części podziemnej budynku.

W świetle definicji zawartej w art. 146 ust. 3 w/w ustawy, garaże wolnostojące nie są elementem infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, w związku z czym zastosowanie stawki preferencyjnej nie może mieć miejsca.

Do robót montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz związanych z infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy z dnia 11 marca 2004r. właściwą stawką podatku VAT jest stawka w wysokości 7 %. Stawka w wysokości 7 % ma zastosowanie do robót związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r.

Minister Finansów Rozporządzeniem z dnia 28 stycznia 2005r. ( Dz. U. z 31.01.2005r. nr 17, poz. 150 ), zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obniżył stawkę podatkową do 7 % również w przypadku montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Stawka podatkowa w wysokości 7 % dla montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz z obiektach związanych z infrastruktura towarzyszącą temu budownictwu, obowiązuje od dnia 14.02.2005r.

W związku z powyższym, właściwą stawką podatkową w przypadku wykonywania usług budowlano-montażowych w zakresie montażu bram garażowych własnej produkcji, jak również innych firm, związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą jest stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Opodatkowanie usługi jako całości ( wraz z materiałami ) i zastosowanie jednej stawki VAT obowiązującej dla świadczonej usługi uwarunkowane jest zakresem prowadzonej działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z klientem. Jeżeli uzgodniona w niej cena dotyczy całości wykonanej usługi bez względu na jej poszczególne elementy ( materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.) to do całego zakresu robót należy stosować jednolitą stawkę podatku. W takim przypadku należy wystawić jedną fakturę VAT i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj