Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPE-P/443-7/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPE-P/443-7/06
Data
2006.07.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik posiada jeden licznik poboru energii elektrycznej na gospodarstwo domowe i na gospodarstwo rolne, faktury VAT wystawiane przez Zakład energetyczny określają pobór prądu ogółem. Wobec powyższego Podatnik zadaje pytanie czy podatek VAT naliczony w fakturze za zużytą energię elektryczną może odliczyć w ustalonej proporcji, jako od wydatku związanego z prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz czy ustaloną proporcję może zastosować do całej kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturze, czy tylko do zużytej energii ?


Z przedstawionego w piśmie z dnia 09.05.2006 r. stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z tym, że posiada jeden licznik poboru energii elektrycznej na gospodarstwo domowe i na gospodarstwo rolne, faktury VAT wystawiane przez Zakład energetyczny określają pobór prądu ogółem. Wobec powyższego Wnioskodawca zadaje pytanie czy podatek VAT naliczony w fakturze za zużytą energię elektryczną może odliczyć w ustalonej proporcji, jako od wydatku związanego z prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz czy ustaloną proporcję może zastosować do całej kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturze, czy tylko do zużytej energii z pominięciem pozostałych opłat takich jak składnik stały, składnik zmienny i opłata abonentowa ? Zdaniem Wnioskodawcy ustalona proporcja odnosi się do wszystkich składników faktury dotyczącej energii elektrycznej.

Odnosząc się do zadanego pytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia, co następuje: Przepis art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) określa, że podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w takim zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast zgodnie z art. 86 ust 2 pkt 1 lit a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych w powołanym wyżej art. 86 ustawy o VAT z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w art. 88 tej ustawy. Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku VAT obniżeniakwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z powyższych przepisów wynika, że uprawnienie odliczenia podatku przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych i w tej części która przypada na wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zatem, jeżeli faktura wystawiona na osobę zarejestrowaną na potrzeby podatku od towarówi usług dokumentuje wydatki związane zarówno prowadzoną działalnością rolniczą jak i gospodarstwem domowym należy ustalić proporcję w jakiej wydatki te mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.Ze względu na brak ustawowo określonych metod ustalania proporcji i rozliczania takich wydatków, przy wyliczaniu kosztów związanych z tego typu wydatkami przede wszystkim należy zmierzać do ich określenia w wysokości zbliżonej do rzeczywistej z uwzględnieniem wskaźnika udziałów tych kosztów w czynnościach opodatkowanych.

Odnośnie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym ustalenia uprawnienia podatnika do odliczania podatku naliczonego VAT, wartości faktury w części dotyczącej pozostałych opłat, takich jak składnik stały, składnik zmienny i opłata abonentowa tut. Organ stoi na stanowisku, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość tych opłat tylko w sytuacji gdy dysponuje oddzielnym licznikiem wskazującym pobór energii wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.Takie rozwiązanie pozwalałoby na ustalenie kosztów energii w wysokości faktycznego ich zużycia.Natomiast przy wspólnym liczniku opłaty stałe, takie jak składnik stały stawki sieciowej i opłata abonentowa, muszą być opłacane bez względu na to, czy energia jest wykorzystywana do działalności gospodarczej czy też nie, skoro licznik wskazuje również pobór energii w gospodarstwie domowym na cele bytowe. Zatem do rozliczenia wg ustalonej proporcji należy przyjąć tylko wartość zużytej energii i składnika zmiennego opłaty dystrybucyjnej (składnika zmiennego stawki przesyłowej).Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za niewłaściwe.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. W przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie lub okoliczności stanu faktycznego informacja ta nie będzie mieć zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj