Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-43-3/2006
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-43-3/2006
Data
2006.08.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
pozwolenie na budowę
programy
projekt
umowa


Pytanie podatnika
W jakim momencie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu otrzymania zaliczki na koordynowanie procesu programowania , projektowania, uzgodnień branżowych i instytucjonalnych na rzecz zamawiającego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art.14a §l i§ 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 03 lipca 2006 roku, który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 04 lipca 2006 roku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie określenia momentu powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu otrzymania zaliczki na koordynowanie procesu programowania, projektowania, uzgodnień branżowych i instytucjonalnych na rzecz zamawiającego stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z§ 2 tegoż art.14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W dniu 04 lipca 2006 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie określenia momentu powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu otrzymania zaliczki na koordynowanie procesu programowania, projektowania, uzgodnień branżowych i instytucjonalnych na rzecz zamawiającego.

Jak wynika z przedmiotowego pisma prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie programowania i projektowania inwestycji. W ramach ww. działalności przygotował Pan inwestorowi umowę na zorganizowanie wielobranżowego zespołu projektowego na wykonanie projektu budowlanego, umożliwiającego uzyskanie pozwolenia na budowę xxx.

Po zorganizowaniu wielobranżowego zespołu projektowego obowiązki Pana będą obejmowały koordynowanie procesu programowania, projektowania, uzgodnienia branżowe i instytucjonalne aż do momentu uzyskania pozwolenia na budowę łącznie z uzgodnieniami międzybranżowymi i rozliczeniem finansowym całości prac programowo - projektowych. Dla zabezpieczenia finansowego zespołów opracowujących dokumentację rozdzielono jej wykonanie na trzy etapy. Rozpoczęcie każdego z etapów poprzedzone będzie przez inwestora wpłatą zaliczki w wysokości 40 % wartości danego etapu, która stanowi zabezpieczenie finansowe zaangażowanych w pracę zespołów projektowych. Jak wynika z postanowień umowy z dnia 14 czerwca 2006 roku zawartej pomiędzy Panem a inwestorem wypłata zaliczki następować będzie w dniu rozpoczęcia każdego etapu. Pozostała część kwoty będzie regulowana po protokolarnym przekazaniu projektów budowlanych danego etapu na podstawie wystawionych faktur.

Zdaniem Pana nie może być Pan obarczony podatkiem od całej kwoty zaliczki, jaką wpłaca inwestor na poczet wykonywania całości zadania.

Definicję przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego osób fizycznych zawiera art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), który mówi, iż za przychód z pozarolniczej działalności o której mowa wart. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej działalności uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem są to przychody związane z działalnością gospodarczą, które stały się w jej następstwie należnością choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Jednocześnie ustawodawca wprowadził zamknięty katalog należności, których do przychodów nie zalicza się w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. cytowanej ustawy o podatku dochodowym tj. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W związku z powyższym literalne brzmienie wyżej powołanego przepisu wskazuje, iż pobrana wpłata (zaliczka) na poczet określonej usługi staje się przychodem dopiero z chwilą wykonania tej usługi. Zaliczka, bez względu na jej wartość, nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury V A T dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu powstaje przychód należny.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy prawa podatkowego oraz dokumenty zgromadzone w aktach sprawy, w tym umowę z dnia 14 czerwca 2006 roku stwierdza się, iż przychód z tytułu wykonania usług projektowych świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powstanie w momencie zakończenia opracowania projektów tzn. po protokolarnym przekazaniu każdego z trzech etapów opracowań inwestorowi z jednoczesnym wystawieniem faktury końcowej zleceniodawcy.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Nadmienia się również, iż w celu uzyskania odpowiedzi w zakresie opodatkowania niniejszej zaliczki podatkiem od towarów i usług V AT należy złożyć odrębny wniosek o interpretację przepisów w ww. zakresie.

Ponadto w myśl przepisów art. 14b §l i §2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pana i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 §2 pkt 1 tej ustawy wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj