Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB1-415/77a/06/EK
z 16 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-415/77a/06/EK
Data
2006.08.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dotacja
szkoły
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dotacje z Urzędu Miasta na rzecz szkoły publicznej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Prądnik działając na podstawie art. 14A § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, w części dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dotacji otrzymanych z Urzędu Miasta, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pani prowadzi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej prywatne liceum ogólnokształcące i policealne .... Obie placówki posiadają status szkoły publicznej. Liceum Ogólnokształcące otrzymuje dotacje z Urzędu Miasta. Zdaniem Podatniczki otrzymywane dotacje z Urzędu Miasta korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego, oraz że dochodów tych nie wykazuje się w deklaracjach podatkowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Prądnik stwierdza:
Do dnia 31 grudnia 2003 r. dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego – zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - wolne były od podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tych dotacji nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym).
Z dniem 1 stycznia 2004 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 47b wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym został skreślony.
Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47b i 48 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2004 r. przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się odpowiednio.
Natomiast na mocy art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263 poz. 2619) powyższe zwolnienie ma zastosowanie do 31 grudnia 2006 r.
A zatem dotacje otrzymane z Urzędu Miasta z tytułu prowadzenia szkół niepublicznych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych do 31 grudnia 2006 r.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W związku z powyższym w składanych deklaracjach podatkowych winny być wykazywane tylko dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14a § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 wyżej wymienionego art. 14b.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Prądnik w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj