Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405/UPD-415/10/06/ES
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405/UPD-415/10/06/ES
Data
2006.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
czynności zlecone
przychód z działalności wykonywanej osobiście


Pytanie podatnika
który z punktów art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991r /Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm./ odnosi się do umowy zlecenia zawartej w dniu 31 marca 2006 roku pomiędzy Wojewodą - Organem Założycielskim dla Przedsiębiorstwa, a Zarządcą Komisarycznym o kontynuowanie sprawowania zarządu komisarycznego / dotyczy ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu dla Zarządcy Komisarycznego/.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek Przedsiębiorstwa o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że przychód z przedmiotowej umowy traktuje się jako przychód osoby, której organ administracji państwowej zlecił wykonanie określonych czynności - art. 13 pkt.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych / t. j. z 2000r Dz. U. Nr 14 poz.176 ze zm. /postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika że w dniu 31 marca 2006 roku pomiędzy Wojewodą - Organem Założycielskim dla Przedsiębiorstwa, a Zarządcą Komisarycznym została zawarta umowa zlecenie o kontynuowanie sprawowania zarządu komisarycznego. Zdaniem podatnika przychód z przedmiotowej umowy traktuje się jako przychód osoby, której organ administracji państwowej zlecił wykonanie określonych czynności - art. 13 pkt.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych / t. j. z 2000r Dz. U. Nr 14 poz.176 ze zm. /.

Zgodnie z art. 13 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Kwestie związane z poborem zaliczek w sytuacji uzyskiwania przychodów ze źródeł określonych w art.13 pkt. 6 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje art. 41 ust.1 cytowanej ustawy. Zgodnie z wyżej wymienionym art.41 ust. 1 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art.26 ust. 1 pkt. 2 lit. b) wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 41 ust. 1a cytowanej ustawy, zaliczkę od wyżej wymienionych dochodów, obliczoną w sposób określony powyżej, zmniejsza się , z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W świetle powyższego przychody osób wyznaczonych z tytułu świadczenia czynności urzędowych, na podstawie decyzji administracyjnej i zawartej umowy należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art.13 pkt. 6 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stosować koszty uzyskania przychodu w wysokości ustalonej zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt.4 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego. Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532), zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki: 5 zł od zażalenia, 50 gr od załącznika do zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj