Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US-34/DZ/415/36/WL/2006
z 27 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-34/DZ/415/36/WL/2006
Data
2006.07.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy prowadząc od maja 2005r. działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obrót nieruchomościami, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz pośrednictwo - opodatkowaną liniowym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych i dokonując odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w roku 2000 oraz w roku 2005 przychód ten nie podlega opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym i należy do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanawia


uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie braku obowiązku podatkowego w 19% liniowym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu planowanej sprzedaży nabytych do majątku prywatnego nieruchomości położonych w C... i w H... w przedstawionym stanie faktycznym.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 13.06.2006r, uzupełnionym w dniu 10.07.2006r. wystąpiła strona o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie braku obowiązku podatkowego w 19% liniowym podatku dochodowym od osób fizycznych z planowanej sprzedaży nieruchomości nabytych do majątku prywatnego przez osobę fizyczną prowadzącą od dnia 18.05.2005r. działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obrót nieruchomościami oraz doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, oraz pośrednictwo (opodatkowaną podatkiem liniowym).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż:
od dnia 18.05.2005r. strona zarejestrowała działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, doradztwa w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarządzania, oraz pośrednictwa - opodatkowaną 19% liniowym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30 c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),w maju 2000r. strona nabyła udział w dwóch działkach położonych w C..., w dniu 24.03.2005r. strona nabyła udział w #189; części nieruchomości położonej w H...,powyższe nieruchomości są składnikami majątku prywatnego nie wpisanymi do ewidencji prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą,strona ma zamiar sprzedać udziały w powyższych nieruchomościach.
Zdaniem strony mając zarejestrowaną od dnia 18.05.2005r. działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym, w zakresie: obrót nieruchomościami, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, oraz pośrednictwo, może dokonać odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości, a ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu w/g zasad właściwych dla prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, ponieważ osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarcza może dysponować majątkiem osobistym i nie każda sprzedaż majątku osobistego jest traktowana jako przychód z działalności gospodarczej.
Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że:
ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w art. 5a definiuje pozarolniczą działalność gospodarczą jako działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 cytowanej ustawy,przy działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, zakupione celem dalszej odsprzedaży nieruchomości zgodnie z § 3 pkt 1 lit. a) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) są towarem, który należy zaewidencjonować w prowadzonych księgach po stronie zakupu w dacie ich nabycia. Tak więc nieruchomości zakupione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, o ile nie zostały zaewidencjonowane w księgach jako wniesione remanentem początkowym nie stanowią towaru i jako takie będą majątkiem osoby fizycznej nie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich sprzedaż nie podlega zaksięgowaniu po stronie przychodów firmy,w związku z tym, iż z wniosku wynika, że przedmiotowe nieruchomości nie będą wykorzystywane jako środki trwałe na potrzeby związane z prowadzoną działalnością to również w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 w/cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ich sprzedaż nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
W związku z powyższym dochód uzyskany z tytułu sprzedaży udziałów w nieruchomościach nie podlega opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym, natomiast przychody z planowanej sprzedaży nieruchomości będą należały do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Biorąc zatem pod uwagę stan prawny i faktyczny przedstawiony we wniosku, stanowisko jest prawidłowe. Odnośnie opodatkowania sprzedaży udziałów w nieruchomościach 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkiem od towarów i usług VAT wydane zostaną odrębne postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj