Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-11/AB/06
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-11/AB/06
Data
2006.08.17



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dopłata
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej ujęcia w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4) przychodów pracowników i pobranej zaliczki na podatek od ryczałtów za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłat Pracodawcy do Pracowniczego Programu Emerytalnego oraz wypłat z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z tytułu wczasów turystycznych, dofinansowania do wczasów zorganizowanych i bonów towarowych.


Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 22 maja 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 23 maja 2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej ujęcia w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4) przychodów pracowników i pobranej zaliczki na podatek od ryczałtów za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłat Pracodawcy do Pracowniczego Programu Emerytalnego oraz wypłat z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z tytułu wczasów turystycznych, dofinansowania do wczasów zorganizowanych i bonów towarowych.

Pismem z dnia 22 maja 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, iż w deklaracji PIT-4, w części C. - "obliczenie pobranego podatku" w poz. 1 "wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy" Spółka wykazywała wynagrodzenie ze stosunku pracy, natomiast przychody z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłaty do PPE, wypłaty z ZFŚS w poz. 8 - "inne przychody". Od dnia 1 kwietnia 2006r. wprowadzono program SAP - Płace, który ujednolicił sposób wykazywania przychodów w całej Spółce. Deklaracja PIT-4, drukowana z tego programu wykazuje wszystkie przychody pracowników w części C w poz. 1. W związku z tym, Spółka ma wątpliwości, czy może w ten sposób wykazywać wszystkie przychody ze stosunku pracy, tj. również przychody pracowników z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłaty do PPE i wypłaty z ZFŚS.

W ocenie Spółki dochody te są pochodną nawiązanego wcześniej stosunku pracy, zatem powinny być potraktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy ujęte w części C poz. 1 deklaracji PIT-4.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej sie produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta. Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 tej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 2b tej ustawy jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Natomiast za pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Z wyżej cytowanych przepisów wynika, iż w pojęciu wynagrodzenia za pracę mieści się zarówno system wynagrodzenia za pracę jak i jego poszczególne składniki (np. wynagrodzenia zasadnicze, premia, dodatki płacowe). Natomiast poprzez inne świadczenia związane z pracą należy rozumieć zarówno świadczenia pieniężne (np. za czas przestoju) jak i świadczenia w naturze (np. różnego rodzaju deputaty). W związku z tym wynagrodzeniami i innymi świadczeniami pracowniczymi będą wartości, bezpośrednio związane ze stosunkiem pracy, postawione do dyspozycji osobom, które z pracodawcą łączy stosunek pracy.

Wobec powyższego, przychody pracowników z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłaty do PPE i wypłaty z ZFŚS wypłacane przez Spółkę, jako pozostające w ścisłym związku z nawiązanym stosunkiem pracy, powinny być ujęte w części C. poz. 1 deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat PIT-4.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj