Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-458/2005/PS
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-458/2005/PS
Data
2005.08.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
dokumentacja
nieodpłatne nabycie


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne nabycie prawa do używania dokumentacji naukowo - technicznej w ramach umowy offsetowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 31 maja 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 1 czerwca 2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z poźn. zm.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona uczestniczy w realizacji umowy offsetowej zawartej pomiędzy Skarbem państwa Rzeczpospolitej Polskiej a O. S. p. A. związanej z programem wyposażeniem Sił Zbrojnych RP w kołowe transportery opancerzone. W ramach umowy offsetowej Strona zawarła porozumienie z amerykańską firmą Kollsman Inc, która przewiduje m. in przekazanie Stronie nieodpłatnie dokumentacji naukowo - technicznej. Porozumienie to zakłada, że dokumentacja naukowo techniczna:

będzie wykorzystana w celu realizacji umowy offsetowej,

nigdy nie stanie się własnością Strony,

zostanie zwrócona firmie amerykańskiej po wykonaniu umowy offsetowej.

Zdaniem Strony nieodpłatne nabycie prawa do używania dokumentacji naukowo - technicznej w ramach umowy offsetowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 22b ustawy z dnia 26lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 816 z późn. zm) oraz art. 16b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się m. in. nabytą przez podatnika, nadającą się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know - how) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywaną przez podatnika na potrzeby związane prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddaną przez niego do używania na podstawie umowie licencji (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Stosownie do art. 5 ust. 1 stawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W przypadku, gdy usługę świadczy zagraniczny podatnik (z kraju unijnego lub trzeciego) a usługobiorcą jest podatnik, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo pobytu, znajduje się w Polsce i który jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT od nabywanych usług, mamy do czynienia z importem usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o VAT.

Należy przy tym podkreślić, iż na liście czynności podlegających opodatkowaniu zawartej w art. 5 ustawy o VAT wymienione jest odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, brak jest natomiast importu usług. Z powyższego wynika, że tylko usługi, które są świadczone na terytorium kraju podlegać będą opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług. Usługi, dla których miejscem świadczenia jest terytorium innego kraju niż Polska nie wywołują żadnych skutków podatkowych w zakresie polskiego podatku VAT.

Generalnie, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają dostawa towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym. O niezbędnej odpłatności importu usług stanowi m. in. art. 29 ust. 17 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania w imporcie jest kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić.

O tym czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu przesądza art. 8 ust. 2 ustawy. Przepis ten określa, że odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu jest również każde nieodpłatne świadczenie, niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części.

Wśród usług wymienionych w przepisie art. 8 ust. 2 brak jest importu usług świadczonych nieodpłatnie.

Przesłanką do wyłączenia spod opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie, jest przede wszystkim realizowanie usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym przypadku nieodpłatne udostępnienie dokumentacji naukowo - technicznej polskiej spółce ma niewątpliwie związek z prowadzoną przez nią działalnością.

Reasumując należy stwierdzić, że zarówno polska ustawa o VAT jak i VI Dyrektywa wyłącza z opodatkowania nieodpłatne świadczenie usług, które jest związane z prowadzona działalnością, a to oznacza, że Strona nie ma obowiązku rozliczenia importu usług z tytułu nieodpłatnego udostępnienia jej dokumentacji naukowo- technicznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj