Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-416/06/AM
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-416/06/AM
Data
2006.07.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
anulowanie faktury
deklaracja korygująca
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Według Podatnika cyt. "w przedstawionej sytuacji należy dokonać anulowania wystawionej faktury, a jeżeli faktura ujęta była w ewidencji VAT sprzedaży w poprzednim okresie rozliczeniowym, należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 za dany okres".


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia 10.04.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 08.05.2006 r.)


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny został przedstawiony we wniosku w sposób następujący: Wnioskodawca, zwany dalej Spółką, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym wyrobami alkoholowymi. W niektórych przypadkach zdarza się, że kontrahent który składa z wyprzedzeniem zamówienie na dostawę partii wyrobów alkoholowych, nie zgłasza się po odbiór towaru; natomiast jeżeli dostawa jest dokonywana przez samą Spółkę, kontrahent nie odbiera towaru oraz odmawia odbioru faktury.

Według Podatnika cyt. "w przedstawionej sytuacji należy dokonać anulowania wystawionej faktury, a jeżeli faktura ujęta była w ewidencji VAT sprzedaży w poprzednim okresie rozliczeniowym, należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 za dany okres".

Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

Faktura jest, przede wszystkim, dokumentem wystawianym jako potwierdzenie dokonania sprzedaży (art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm./, zwaną dalej ustawą VAT). Wg zasady generalnej wyrażonej w art. 19 ust. 4 ustawy VAT, jej wystawienie koresponduje z powstaniem obowiązku podatkowego. Ponadto zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Użyte w tym przepisie wyrażenie "wystawić" należy interpretować jako sporządzić i przekazać fakturę innemu podmiotowi (tzw. wprowadzenie faktury do obrotu prawnego). Powyższe potwierdza zarówno doktryna jak i orzecznictwo np. wyroki NSA z dn. 08.05.2002 r. (I SA/Wr 1136/00), 25.01.2001 r. (III SA 3105/99). Pomimo, że przepisy ustawy nie przewidują instytucji "anulowania faktury", możliwe jest jej wykorzystanie w celu "wycofania się" podatnika z błędnie wystawionego dokumentu - tak też NSA w wyroku z dn. 19.12.2000 r. (III SA 1715/99). Należy podkreślić, iż anulowanie faktury jest możliwe tylko o ile ta nie została wprowadzona do obrotu prawnego, np. poprzez doręczenie jej kontrahentowi.

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Podatnik który "ujął" dane wynikające z anulowanej faktury w deklaracji VAT-7 za poprzedni okres rozliczeniowy może dokonać korekty deklaracji VAT-7 za ten okres. Powyższe uzasadnia się tym, że w deklaracji VAT-7 ujęto kwoty podatku należnego od sprzedaży, która w rzeczywistości nie miała miejsca, a Spółka nie wprowadziła faktury do obrotu.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, że zgodnie z art. 81b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa uprawnienie do skorygowania deklaracji: 1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą; 2) przysługuje nadal po zakończeniu: a) kontroli podatkowej, b) postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zgodnie z § 2 ww. artykułu korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych. Przepisu § 1 pkt 2 lit. a nie stosuje się w zakresie podatku od towarów i usług (art. 81b § 3 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj