Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US.I-1/415-11/06
z 31 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1/415-11/06
Data
2006.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przychód
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo postępuje podatnik nie zaliczając do przychodów różnic kursowych (dodatnie różnice) lub też nie zmniejszają przychodów do opodatkowania ( ujemne różnice ), jeżeli kontrahent za wyeksportowany towar poza granice Unii Europejskiej zapłaci gotówką w kasie spółki.


W dniu 05.06.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ), uzupełniony w dniu 07.07.2006r., z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego a mianowicie, czy prawidłowo postępuje podatnik nie zaliczając do przychodów różnic kursowych (dodatnie różnice) lub też nie zmniejszają przychodów do opodatkowania ( ujemne różnice ), jeżeli kontrahent za wyeksportowany towar poza granice Unii Europejskiej zapłaci gotówką w kasie spółki.

Pan ( ... ) jest wspólnikiem spółki jawnej „( ... )” z siedzibą w Warszawie. Na podstawie stosownych przepisów prawa materialnego spółka jest obowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W zakres działalności spółki jawnej wchodzi eksport towarów poza granice Unii Europejskiej oraz dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów na terenie Unii Europejskiej. Swoich odbiorców towarów strona obciąża fakturami wystawionymi w walutach obcych, tj. w dolarach USA lub w EURO w zależności od umowy z kontrahentem.

Pan ( ... ) stan faktyczny przedstawił następująco : Spółka dokonała dostawy wyrobów jubilerskich na teren Estonii w dniu 28.04.2006r. Sprzedaż została udokumentowana fakturą VAT wystawioną w dniu 28.04.2006r. i w tym samym dniu kontrahent uiścił gotówką w kasie spółki należność za dostarczony towar.

Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ zapłata należności za wydany towar nie nastąpiła za pośrednictwem rachunku bankowego posiadanego przez spółkę, ewentualne różnice kursowe jakie zostaną zaewidencjonowane w księgach rachunkowych spółki ( czy to dodatnie, czy to ujemne ) nie mają wpływu na wysokość uzyskanego przychodu do opodatkowania. Podlegają natomiast ewidencji w księgach rachunkowych spółki z uwagi na zasady szczególne określone w przepisach prawa bilansowego.

Rozpatrując wniosek Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stwierdza, jak poniżej:

Zgodnie z treścią art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 r. ze zm. ), spółki jawne osób fizycznych wykonując działalność są obowiązane prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Natomiast obowiązkiem podatnika jest wykazywanie do opodatkowania otrzymanych przychodów bądź przychodów należnych.

Przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który należy stosować do przeliczania przychodów z tytułu sprzedaży towarów na eksport, wyrażonych w walucie, to art.14 ust.1a. W myśl tego artykułu przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z treści powołanego przepisu art.14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż do powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie dwóch elementów, a mianowicie:

    1)określenie na fakturze należności w walucie obcej; kwota tej należności po przeliczeniu jej na złote według kursu średniego danej waluty, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, stanowi przychód należny stosownie do art. 14 ust. 1 i 1c-1g ustawy,
    2)otrzymanie faktycznej zapłaty na rachunek bankowy po dniu wystąpienia przychodu należnego w walucie obcej.

Jeżeli nie zostaną spełnione powyższe przesłanki, nie można mówić o występowaniu różnic kursowych zdefiniowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana ( ... ) wynika, iż nie wystąpił drugi z wyżej wymienionych elementów, o których mowa w drugim zdaniu art.14 ust.1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( podatnik otrzymał zapłatę gotówką).

W związku z powyższym należy stwierdzić, iz zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), brak jest podstaw do ustalenia różnic kursowych w przypadku uregulowania przez kontrahenta należności gotówką w kasie.

W tym stanie prawnym i faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim nie podziela stanowiska Pana ( ... ), sformułowanego w złożonym wniosku, iż w przypadku zapłaty przez kontrahenta należności gotówką w kasie, powstają różnice kursowe, które nie są zaliczane do przychodów.

Przedstawiony przez Pana ( ... ) stan faktyczny nie zawiera informacji w zakresie daty wydania towaru umożliwiającej ustalenie daty powstania przychodu należnego. Tym samym tut. Organ podatkowy nie może ustosunkować się do przedstawionego przykładowego stanu faktycznego.

Kwestia zaewidencjonowania w księgach rachunkowych przebiegu operacji gospodarczej dotyczy zagadnień z zakresu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. Z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), do wykładni których organ podatkowy, jakim jest naczelnik urzędu skarbowego, nie jest właściwy rzeczowo. Przepisy ustawy o rachunkowości nie należą bowiem do kategorii przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj