Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-70/07/AN
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-70/07/AN
Data
2007.09.20



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
bilety
faktura
faktura VAT
fakturowanie
kasa rejestrująca
komunikacja


Pytanie podatnika
1) czy w powyższym stanie faktycznym można wystawić dla szkoły fakturę VAT za zakup (w danym miesiącu) biletów miesięcznych szkolnych wcześniej "ufiskalnionych" ,
2) czy i jakie dokumenty powinien podłączyć PKS do kopii faktury (czy powinna to być np. kopia paragonu fiskalnego, lista wydanych biletów).


POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), wniosek złożony przez z dnia 22 czerwca 2007r (data wpływu do tut. urzędu) z żądaniem udzielenia interpretacji prawa podatkowego w zakresie stosowania przepisów art.106 ust.1, art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.); § 11 ust.3 i 4, § 13 ust.1, § 15 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowym zwrocie podatku, wystawiania faktur, sposobie ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r Nr 95, poz.798 z późn.zm); 87 § 1ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe

UZASADNIENIE
-stan faktyczny podany we wniosku: Wnioskodawca jest przewoźnikiem świadczącym usługi w zakresie rozkładowych przewozów pasażerskich. Ewidencja sprzedaży biletów miesięcznych szkolnych, prowadzona jest za pomocą kas fiskalnych. Bilety miesięczne maja charakter imienny (zawierają imię i nazwisko ucznia). Uczeń zobowiązany jest do posiadania biletu miesięcznego przez okres jego ważności celem okazania go kierowcy autobusu. Zbiorczego zakupu biletów miesięcznych szkolnych dokonuje szkoła. Zapłata przez szkołę następuje na podstawie wystawianych przez PKS not uznaniowych. Szkoła poinformowała PKS, że od września będzie żądała faktur VAT za zakup biletów miesięcznych szkolnych. W uzupełnieniu wniosku dodano:-pracownik szkoły dostarcza do PKS zamówienia zbiorowe na bilety miesięczne. Zamówienie zawiera imiona i nazwiska uczniów, ich adres oraz trasy przejazdu.-kasjerka PKS drukuje bilety imienne (wzór w załączeniu), które to bilety są wydrukami z kasy fiskalnej; za wrzesień bilety wydane uczniom dnia 05.09.2007r-PKS wystawiał szkole notę obciążeniową na ogólną wartość biletów, która stanowiła podstawę do zapłaty przelewem na konto PKS. Bilety miesięczne za m-c wrzesień wydane zostały szkole 05.09.2007r, a zapłata miała nastąpić 10.09.2007r.

-treść pytania:
1) czy w powyższym stanie faktycznym można wystawić dla szkoły fakturę VAT za zakup (w danym miesiącu) biletów miesięcznych szkolnych wcześniej "ufiskalnionych" ,
2) czy i jakie dokumenty powinien podłączyć PKS do kopii faktury (czy powinna to być np.kopia paragonu fiskalnego, lista wydanych biletów).

-stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego

„PKS powinien na żądanie szkoły wystawić fakturę VAT za zakup biletów miesięcznych, - nie ma możliwości dołączenia do faktury VAT paragonu fiskalnego, gdyż jest on biletem miesięcznym i musi być w posiadaniu nabywcy przez cały okres jego ważności. W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług - podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 6. Przepis art. 87 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8 poz.60 ze zm.) nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia rachunku (faktury VAT) potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, na żądanie kupującego.Przepis § 11 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, od których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005 r., Nr 95, poz.798 z późn. zm.) stanowi, że w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Jednakże zdaniem PKS przepis ten nie może mieć zastosowania do sprzedaży biletów miesięcznych, gdyż imienny bilet (paragon) wydawany jest uczniowi a faktura wystawiana jest na szkołę.”

-ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Art. 111 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.)- zwanej dalej „ustawą o VAT” stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jeśli zaś chodzi o zasady wystawiania faktur to zawarte są one w art.106 ustawy o VAT oraz w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowym zwrocie podatku, wystawiania faktur, sposobie ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r Nr 95, poz.798 z późn. zm.)- zwanego dalej „rozporządzeniem o VAT”. Art. 106 ust.1 ustawy o VAT stanowi, że podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Termin wystawienia faktury wyznacza § 13 ust.1 rozporządzenia o VAT. Z przepisu tego wynika, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. W § 15 ust.1 zastrzeżono, że w przypadkach określonych w art.19 ust.10 i ust.13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
W przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi transportu osób taborem samochodowym – zgodnie z art.19 ust.13 pkt 2 lit.a.) ustawy o VAT.

Przepis § 11 ust.3 rozporządzenia o VAT stanowi, że gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Przepis ust. 3 nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy (przepis ust.4 rozporządzenia o VAT). Jeżeli więc Spółka udokumentuje tę sprzedaż fakturą przy zastosowaniu kasy rejestrującej nie będzie miał zastosowania ust.3 rozporządzenia o VAT.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę przepisu art.87 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 ze zm.) to należy stwierdzić, że w przytoczonym stanie faktycznym nie znajduje on zastosowania.. Art.87 § 1 stanowi, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Unormowania tego nie stosuje się zatem wtedy gdy odrębne przepisy stanowią inaczej. Przedmiotowe zapytanie może być rozpatrzone tylko w oparciu o powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia o VAT. Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj