Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-44/08/JD
z 27 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-44/08/JD
Data
2008.02.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przychody przyszłych okresów
sprzedaż nieruchomości
zaliczka na poczet ceny
zbycie


Istota interpretacji
Czy otrzymane przez Spółkę (jako sprzedającego) zaliczki od Nabywcy na podstawie umowy przedwstępnej i na poczet ustalonej całkowitej ceny sprzedaży prawa własności lokalu wraz ze związanym z tym lokalem udziałem w prawie użytkowania wieczystego, ale przed przeniesieniem prawa własności, które zostały zafakturowane przez Spółkę, stanowią przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczek tych nie zalicza się do przychodu do czasu spełnienia przesłanek z art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



Wniosek ORD-IN 970 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 4 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do przychodów otrzymanych zaliczek na poczet wykonanej w przyszłości usługi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do przychodów otrzymanych zaliczek na poczet wykonanej w przyszłości usługi.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność deweloperską i buduje na własnym gruncie budynki wielolokalowe. Spółka zawiera umowy przedwstępne zobowiązujące do ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokali wraz ze związanym z prawem własności lokalu odpowiednim udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. W umowach tych termin zawarcia umowy przyrzeczonej mocą której następuje przeniesienie własności lokalu, wskazany jest na datę późniejszą, tj. po wybudowaniu budynku i uzyskaniu dlań pozwolenia na użytkowanie. W dacie zawarcia umowy przyrzeczonej (przenoszącej własność lokalu), następuje wydanie lokalu (przekazanie w posiadanie). W umowach przedwstępnych Spółka zawiera postanowienia o zaliczkowych płatnościach na poczet ceny sprzedaży lokalu. Z tytułu zaliczkowych płatności Spółka wystawia faktury VAT klientom (najczęściej osobom fizycznym) – nabywcom lokali. Spółka podpisując umowę przyrzeczoną sprzedaży lokalu ma uiszczone nawet 100 % wartości lokalu uiszczonej zaliczkowo na poczet ceny sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane przez Spółkę (jako sprzedającego) zaliczki od Nabywcy na podstawie umowy przedwstępnej i na poczet ustalonej całkowitej ceny sprzedaży prawa własności lokalu wraz ze związanym z tym lokalem udziałem w prawie użytkowania wieczystego, ale przed przeniesieniem prawa własności, które zostały zafakturowane przez Spółkę, stanowią przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczek tych nie zalicza się do przychodu do czasu spełnienia przesłanek z art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zaliczek nie zalicza się do przychodu do czasu spełnienia przesłanek wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy.Spółka stoi na stanowisku, że otrzymane zaliczki na poczet ustalonej ceny sprzedaży własności lokalu wraz ze związanym z nim udziałem w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, wpłacane na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży, należy rozpatrywać i interpretować ściśle według przywołanego przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przyjąć zatem należy, że zaliczki te nie stanowią przychodu. Powyższe oznacza, że obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych nie powstaje, mimo wystawienia zaliczkowej faktury VATstosownie do przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Faktura ta jest neutralna dla podatku dochodowego od osób prawnych. Dopiero spełnienie przesłanek wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obliguje do uwzględnienia przychodu w podstawie opodatkowania.
Zdaniem Spółki w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej (zawieranej w formie aktu notarialnego ¬forma ad solemnitatem) dochodzi do przeniesienia własności, a tym samym wówczas dopiero dochodzi do powstania przychodu. Ustawodawca wiąże powstanie przychodu przy tego rodzaju sprzedaży z momentem zbycia prawa majątkowego a nie z momentem fizycznego przekazania rzeczy. Wpłaty, jakie Spółka otrzymuje na poczet ceny lokalu (nawet 100% wartości towaru), który będzie dostarczony w przyszłości nie generują przychodu podatkowego. Stanowią one przedpłaty, zaliczki na poczet dostaw, które nastąpią w okresach przyszłych, tak więc są wyłączone z przychodu na mocy art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Wnioskodawca uważa, że przychód powstanie w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej. Zgodnie z normami prawa cywilnego wydanie lokalu, ani wpłata zaliczki, czy też fakt oddania budynku do użytkowania nie ma wpływu na przeniesienie własności nieruchomości. Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy Kodeks cywilny. Ponadto, zgodnie z art. 14 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Skutki podatkowe następują więc w momencie przeniesienia własności przedmiotu umowy. Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Powyższe oznacza, że nie każde otrzymane pieniądze są przychodami, jeżeli nie są one zapłatą za wykonane świadczenie, a jedynie stanowią przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.Zgodnie z normami prawa cywilnego wpłata zaliczek nie przenosi własności nieruchomości. W związku z powyższym przychodami nie są zaliczki przyjęte przed podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości, bowiem nie nastąpiło jeszcze zbycie nieruchomości. Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje dopiero w momencie przeniesienia własności tj. w dniu podpisania aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży lokali mieszkalnych. Wówczas przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie kupna- sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj