Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-78/07/AW
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-78/07/AW
Data
2007.09.03



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
akt notarialny
budowa budynków
działalność gospodarcza
moment powstania przychodów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy momentem powstania przychodów ze sprzedaży nieruchomości jest dzień sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 21.06.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.06.2007r.), uzupełnionego w dniu 02.08.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie budowy lokali mieszkalnych i użytkowych z przeznaczeniem na sprzedaż. Odpłatne zbycie nieruchomości następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. W momencie otrzymywania zaliczek na poczet ceny sprzedaży lokalu, aż do dnia wydania mieszkania na podstawie protokołu zdawczo -odbiorczego przyszłemu właścicielowi wystawiane są faktury zaliczkowe na łączną wartość lokalu. Zawarcie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego następuje po kilku lub kilkunastu miesiącach od wystawienia ostatniej faktury zaliczkowej (na pozostałą niezapłaconą część ceny sprzedaży).

W związku z powyższym oraz z uwagi na zmianę brzmienia przepisu art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy za moment powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych jest dzień sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, czy dzień wydania mieszkania na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego.

Zdaniem Pytającego przychód powstaje z dniem zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, które stanowią, iż za datę sprzedaży uważa się datę zawarcia umowy kupna - sprzedaży, gdyż przepisy kodeksu cywilnego nie uległy zmianie.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z poźn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, w myśl art. 14 ust. 1c ustawy uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

W świetle art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Zbycie prawa majątkowego, jakim w tym przypadku jest lokal mieszkalny lub użytkowy następuje wówczas, gdy umowa dojdzie do skutku, tj. zostanie zawarta umowa, na podstawie której sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać ją, zaś kupujący tę rzecz odebrać i zapłacić sprzedającemu umówioną cenę.

Zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.) umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności. Przy sprzedaży nieruchomości, sprzedaż uważa się za dokonaną z datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy. Z datą tą powstanie przychód, tj. należność ze sprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie budownictwa i sprzedaży lokali mieszkalnych. Na poczet ceny sprzedaży przyszli właściciele dokonują wpłat zaliczek, na które wystawiane są faktury. Zawarcie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego następuje po kilku lub kilkunastu miesiącach od wystawienia ostatniej faktury zaliczkowej na pozostałą niezapłaconą część ceny sprzedaży.

A zatem, uwzględniając powyższe, przeniesienie (zbycie) prawa własności nieruchomości nastąpi w dacie podpisania aktu notarialnego i w tej dacie wystąpi przychód ze sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych uwzględniający kwoty wcześniej pobranych wpłat w poczet ceny zakupu lokalu.

W tym stanie faktycznym i prawnym, należy uznać, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj