Interpretacja Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu
DFP-I/415-09/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFP-I/415-09/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
środek trwały
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy można dokonywać amortyzacji od ujawnionych środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, których jest się współwłaścicielem w części ułamkowej 5/8 i od jakiej daty wpisywać amortyzację w koszty prowadzonej działalności gospodarczej ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005 roku Nr 8 , poz 60 z późn.zm.) w związku ze złożonym w dniu 16.03.2006r. wnioskiem z dnia 15.03.2006 roku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie amortyzacji środków trwałych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu

po analizie stanu faktycznego oraz własnego stanowiska wnioskodawcy który uważa , że będąc współwłaścicielem w części 5/8 całości środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej ujawnionych w ewidencji środków trwałych w miesiącu grudniu 2005 roku , może obliczać amortyzację od wartości 5/8 środków trwałych i wpisywać w koszty uzyskania przychodu od dnia 01.01.2006 roku zgodnie z art. 22 a i 22 h ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 , poz. 176 z późn.zm.).

postanawiauznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

W dniu 16 marca 2006 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął pisemny wniosek o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa , kontrola skarbowa , postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: czy może dokonywać amortyzacji od ujawnionych środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej których jest współwłaścicielem w części ułamkowej 5/8 i od jakiej daty wpisywać amortyzację w koszty prowadzonej działalności gospodarczej

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika , że prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą od dnia 10 marca 2004 roku , wykorzystując do prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe w postaci: budynku warsztatowego , maszyn i samochodu stanowiących jej współwłasność w części ułamkowej 5/8 do całości. Środki trwałe zostały przez wnioskodawcę wpisane do ewidencji środków trwałych (ujawnione) w miesiącu grudniu 2005 roku.

Zdaniem wnioskodawcy, skoro jest współwłaścicielem środków trwałych w wysokości 5/8 całości , to może zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 , poz. 176 z późn.zm.) amortyzować te środki , obliczać amortyzację od wartości 5/8 środków trwałych i od dnia 01.01.2006 roku zgodnie z art. 22 h ust. 1 pkt 4 ww ustawy obliczoną amortyzację wpisywać w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W myśl art. 22 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 , poz. 176 z późn.zm.) amortyzacji podlegają , z zastrzeżeniem art. 22 c , stanowiące własność lub współwłasność podatnika , nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle , budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny , urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok , wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu , dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 , zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22 g ust. 11 w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika , wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości , w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków , chyba , że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Natomiast art. 22h ust. 1 pkt 4 stanowi , że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu , w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.

Reasumując , może Pani amortyzować stanowiące Pani współwłasność środki trwałe wykorzystywane do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej , obliczać amortyzację od wartości początkowej stanowiącej Pani udział we własności tych środków , począwszy od miesiąca następującego po miesiącu , w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.

Zgodnie z art. 14 b § 1 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa , niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy , jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14 b ust. 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj