Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-208/06/MJ
z 13 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-208/06/MJ
Data
2006.04.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budowle
budynek
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opdatkowania sprzedaży budynków wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu, na którym budynki te są posadowione.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w związku z wnioskiem z dnia 09.03.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 10.03.2006r.), uzupełnionym pismami z dnia 15.03.2006r. i 20.03.2006r. w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny: Spółka zamierza dokonać sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tej nieruchomości budynkami i budowlami. Przedmiotowe nieruchomości zostały Stronie przekazane do odpłatnego korzystania w dniu 04.01.1994r. na podstawie aktu notarialnego zawartego pomiędzy Spółką a Związkiem Dzielnic Gmin Warszawy. Jednocześnie zawarta została umowa zobowiązująca do sprzedaży budynków i budowli oraz oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. Przeniesienie własności przedmiotowych budynków oraz ustanowienie na rzecz Wnioskodawcy prawa wieczystego użytkowania gruntu doszło do skutku we wrześniu 2000r. Czynność ta w świetle obowiązującej wówczas ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy (Dz.U. Nr 11 z 1993r. poz. 50 z późn. zm.). Jak podaje Strona budynki posadowione na nieruchomości wybudowane zostały "głównie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych". W latach 1995-1997 Spółka poniosła nakłady na ulepszenie dwóch budynków. Kwoty nakładów na każdy z tych budynków przewyższyły 30 % ich wartości początkowej. Spółka dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków. Budynki użytkowane są przez Stronę w sposób ciągły w ramach prowadzonej przez nią działalności.

Stanowisko strony: Zdaniem Spółki przy sprzedaży budynków poddanych modernizacji zastosowanie będzie miał art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast pozostałe budynki będą objęte zwolnieniem z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 2 tejże ustawy. Dostawa budynków ulepszonych podlegać będzie opodatkowaniu stawką 22 %, natomiast przy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu należy ustalić proporcję wartości budynków i budowli opodatkowanych i zwolnionych, a następnie tą samą proporcją ustalić podział wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu i opodatkować odpowiednimi stawkami.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu, że towarami używanymi są:

1)budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W art. 43 ust. 6 cytowanej wyżej ustawy określono, że zwolnienia, o którym mowa wyżej, nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przesłanki wyłączenia ze zwolnienia określone w art. 43 ust. 6 cytowanej wyżej ustawy powinny być spełnione łącznie. Nie ziszczenie się przynajmniej jednego z wyżej wymienionych warunków oznacza, iż dostawa towarów używanych, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, pozostaje na podstawie ust. 1 pkt 2 tego artykułu zwolniona od podatku. Z treści wniosku wynika, iż okoliczności wskazane w omawianym artykule nie zachodzą, gdyż Strona wykorzystuje poddane modernizacji budynki w ramach prowadzonej działalności dłużej niż 5 lat. Użyte bowiem w omawianym artykule sformułowanie "użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych" wskazuje, że chodzi o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej. Zatem wyłączenie zwolnienia od podatku nie zachodzi w przypadku przedmiotowych budynków.

W art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług unormowano, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższa regulacja nie odnosi się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, bowiem w myśl przepisów o podatku dochodowym prawo to uznane jest za wartość niematerialną i prawną (art. 16c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przeniesienie praw do wskazanych wyżej wartości, bez względu na formę prawną w jakiej dokonano czynności prawnej stanowi świadczenie usług. Zatem zbycie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie podlegać opodatkowaniu.

Jednakże w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. W sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części zwolnione są od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %. Regulacja ta będzie miała zastosowanie w zaistniałym stanie faktycznym, gdyż w świetle wcześniejszych ustaleń zarówno budynki zmodernizowane, jak i niepoddane modernizacji zostaną objęte zwolnieniem. W związku z powyższym nie zachodzi potrzeba podziału wartości wieczystego użytkowania gruntu proporcjonalnie do wartości budynków lub budowli wg poszczególnych stawek lub zwolnień, ponieważ wszystkie posadowione na gruncie budynki korzystać będą ze zwolnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj