Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przeworsku
US.I/2-443/4/06
z 20 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/2-443/4/06
Data
2006.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Przeworsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
dotacja podmiotowa
korekta podatku
obniżenie podatku należnego
obrót


Pytanie podatnika
Czy dotacja podmiotową, którą otrzymuje jednostka powinna być uwzględniona w obrocie podczas wyliczania współczynnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na 2006 r. i do korekty za 2005 r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 1, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.02.2006 r. (data wpływu 20.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik w 2005 r. stosował wyliczony współczynnik do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 90 i 91 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w związku z prowadzonymi czynnościami zwolnionymi i opodatkowanymi, uwzględniając dotację podmiotową przeznaczoną na bieżącą działalność zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Ponadto wnioskodawca nadmienia, że otrzymywana dotacja podmiotowa nie ma bezpośredniego wpływu na wielkość (ceny) świadczonych przez jednostkę usług.

Pytanie podatnika brzmi: Czy dotacja podmiotowa, którą otrzymuje jednostka powinna być uwzględniona w obrocie podczas wyliczania współczynnika do częściowego obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na 2006 r. i do korekty podatku naliczonego za 2005 r. Zdaniem podatnika dotacji podmiotowej nie należy uwzględniać w obrocie zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. od 1.06.2005 r. ponieważ nie ma bezpośredniego wpływu na cenę z tytułu świadczonych usług.

Według oceny Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przeworsku w myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót , z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust.4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika , pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z przytoczonej regulacji wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wyłącznie dotacje, stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny. Aby tak jednak było takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Natomiast dofinansowania (dotacja), które przekazywane są podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest bezpośredniego związku z konkretną dostawą lub świadczeniem.

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT dokonanej ustawą z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) zmieniono brzmienie art. 90. Poprzez art. 1 pkt 24 lit. a) noweli został uchylony przepis ust. 7, zgodnie z którym do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

W związku z powyższym od dnia 1.06.2005 r. do obrotu, o którym mowa powyżej nie wlicza się dotacji zwolnionych od podatku. Zatem dotacje, które otrzymuje Jednostka na pokrycie kosztów działalności od dnia 1.06.2005 r. nie podlegają uwzględnieniu w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Biorąc pod uwagę fakt, iż Jednostka prowadzi zarówno sprzedaż opodatkowaną jak i zwolnioną obowiązany jest do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W związku z powyższym, stosownie do treści art. 91 ust. 1 ustawy po nowelizacji, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4, a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. Zgodnie z art. 9 ustawa z dnia 21.04.2005 r. weszła w życie z dniem 1.06.2005 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 20, pkt 22 lit. a) oraz lit. b) w zakresie dotyczącym ust. 3a pkt 6, pkt 39 oraz art. 2, 4 i 5, które wchodzą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

W myśl powyższego uznać należy, iż korekta podatku odliczonego w 2005 r. dokonywana przez Jednostkę po zakończeniu roku powinna być sporządzona zgodnie z przepisami obowiązującymi od dnia 1.06.2005 r. Powyższe wynika z faktu, iż w momencie obliczenia proporcji ostatecznej za 2005 r. (na początku 2006 r.) nie obowiązuje przepis nakazujący uwzględnienie tych dotacji w proporcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj