Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-115/2/06/JP
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-115/2/06/JP
Data
2006.06.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
leasing
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przy dostawie przedmiotu używanego wcześniej w umowie leasingu lub najmu przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, do nowej umowy będącej leasingiem finansowym, finansujący ma prawo zastosować w nowej umowie leasingu finansowego zwolnienie od podatku od towarów i usług, w tym również w odniesieniu do części odsetkowej opłat leasingowych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy przy dostawie przedmiotu używanego wcześniej w umowie leasingu lub najmu przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, do nowej umowy będącej leasingiem finansowym, finansujący ma prawo zastosować w nowej umowie leasingu finansowego zwolnienie od podatku od towarów i usług, w tym również w odniesieniu do części odsetkowej opłat leasingowych?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki (Finansującego) są między innymi: leasing finansowy, wynajem maszyn i urządzeń oraz wynajem nieruchomości. Nabywając przedmiotu do umów leasingu lub najmu zdarza się, że Podatnik nie korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż przedmioty te są towarami używanymi, czyli przy nabyciu spełniają warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Finansujący wykorzystuje nabyte przedmioty w ramach działalności gospodarczej (leasing finansowy, operacyjny, wynajem) w celu wykonywania działalności opodatkowanej właściwą stawką VAT. Po zakończonej umowie leasingu operacyjnego Podatnik sprzedaje nabyte przedmioty albo dotychczasowemu Korzystającemu albo osobie trzeciej. Po zakończonej umowie leasingu finansowego Finansujący przenosi własność przedmiotu leasingu na korzystającego bez dodatkowego świadczenia. Natomiast po rozwiązanej umowie leasingu operacyjnego lub rozwiązanej umowie leasingu finansowego, czyli umowie przedterminowo zakończonej wskutek nie wywiązywania się korzystającego z postanowień umowy, Finansujący sprzedaje nabyte przedmioty lub oddaje je w ponowny leasing na podstawie nowej umowy zawartej z innym korzystającym.

Zdaniem Spółki, jeżeli Finansujący nabył przedmiot, w stosunku do którego nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, następnie przedmiot był używany przez okres dłuższy niż sześć miesięcy na podstawie umowy leasingu lub najmu, po czym Finansujący oddaje przedmiot do używania na podstawie umowy leasingu finansowego to Finansujący ma prawo w nowej umowie leasingu finansowego zastosować zwolnienie z VAT w stosunku do całego obrotu wynikającego z umowy, tj. sumy rat kapitałowych i odsetkowych.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przesłankami, od których spełnienia uzależnione jest skorzystanie z powyższego zwolnienia są:

1. czynność winna stanowić dostawę towarów;

2. przedmiot dostawy towarów muszą stanowić towary używane;

3. w stosunku do towarów stanowiących przedmiot dostawy dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie sie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostaje przeniesione. W myśl natomiast ust. 9 cyt. artykułu przez umowę dzierżawy, najmu, leasingu lub umowy o podobnym charakterze rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

W myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT przez towary używane, rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Dodatkowo należy wskazać przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym, zwolnienia, o którym mowa wyżej nie stosuje się do dostawy budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Nie przysługiwanie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony występuje m. in. w sytuacji gdy nabycie nastąpiło od podatnika, który dostawę tego towaru traktował jako korzystającą ze zwolnienia przedmiotowego od VAT np. jako dostawę towaru używanego.

Jak wynika z definicji towarów używanych ustawodawca wprowadził odmienne zasady obliczania terminu do zakwalifikowania towarów do towarów używanych w zależności od tego czy kwalifikowanie dotyczy budynków i budowli lub ich części, czy też pozostałych towarów. W przypadku budynków i budowli lub ich części istotny jest moment zakończenia budowy tych obiektów oraz spełnienie warunku, o którym mowa w cytowanym art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Natomiast w przypadku pozostałych towarów decydujące znaczenie ma półroczny okres używania ich przez podatnika dokonującego dostawy, przy czym okres ten oblicza się odrębnie dla każdego dokonującego dostawy towaru.

Ponadto wskazać należy, iż użyty w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy zwrot "używane przez podatnika dokonującego ich dostawy" należy rozumieć jako faktyczne używanie przez podmiot, który dokonuje ich sprzedaży, czyli korzystanie zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie jedynie pobieranie z nich pożytków. Tymczasem treścią umowy najmu oraz leasingu finansowego bedącymi umowami nazwanymi jest, zgodnie z art. 659 § 1 i art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny(Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), że wynajmujący/finansujący zobowiązuje sie oddać rzecz najemcy/korzystającemu do używania. Powyższe potwierdza również interpretacja art. 43 ust. 2 gdzie ustawodawca jednoznacznie przewidział możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, czego brak przy pozostałych towarach tj. o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2. Konsekwencję ustawodawcy w zakresie dosłownego traktowania pojęcia "używane przez podatnika dokonującego ich dostawy" potwierdza również art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy, gdzie pojęcie użytkowania obejmuje ich faktyczne używanie jak również korzystanie w sensie prawnym.

Przekładając powyższe na przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny stwierdzić należy, iż w przypadku pozostałych towarów, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2, będących przedmiotem umowy leasingu lub najmu trwających przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, które będą stanowiły przedmiot nowej umowy leasingu finansowego, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Przedmiotowe towary nie spełniają bowiem przesłanki uznania ich za towary używane.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj