Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-328/06/KS
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-328/06/KS
Data
2006.06.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bon towarowy
podstawa opodatkowania
rabaty


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż produktu po cenie obniżonej o kwotę wynikającą z bonu przedstawionego przy zakupie przez nabywcę, Spółka powinna traktować jak udzielenie rabatu i wykazywać dla celów podatku od towarów i usług obrót pomniejszony o ten rabat?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 08.05.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona prowadzi działalność polegającą na sprzedaży produktów leczniczych w aptekach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Spółka prowadzi między innymi sprzedaż leków refundowanych, które są nabywane przez pacjentów za ryczałtową opłatą w wysokości 3,20 zł. W ramach akcji promocyjnej mającej na celu intensyfikację sprzedaży, Strona wydaje klientom bony towarowe o wartości 3,19 zł. uprawniające nabywcę do późniejszych zakupów po cenie obniżonej o kwotę uwidocznioną na bonie. W konsekwencji nabywca zyskuje uprawnienie do zakupu produktu w cenie 1 gr. Bon nie jest wymienialny na kwotę pieniężną.

W kontekście powyższego stanu faktycznego Strona stoi na stanowisku, iż sprzedaż produktu po cenie obniżonej o kwotę wynikającą z bonu przedstawionego przy zakupie przez nabywcę, Spółka powinna traktować jak udzielenie rabatu i wykazywać dla celów podatku od towarów i usług obrót pomniejszony o ten rabat.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej ustawa) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Zgodnie z ust. 4 art. 29 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W opisanej we wniosku sytuacji Spółka wydaje swoim klientom bony towarowe w konsekwencji czego nabywają oni prawo do zakupu towarów uwzględniającego wysoki rabat, czyli w cenie obniżonej do 1 grosza za jednostkę sprzedaży. Zatem udzielony rabat uwzględniony zostaje – w tym przypadku, już w cenie danego produktu. W związku z powyższym podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku – do której zapłacenia zobowiązany jest nabywca towarów (uwzględniająca już przyznany rabat), co wynika bezpośrednio z przepisu art. 29 ust. 1 ustawy.

Odpowiedzi na pytania Podatnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostaną udzielone odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj