Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/20/06
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/20/06
Data
2006.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Strona zajmuje się budową domów jednorodzinnych. Na podstawie zawartej umowy z inwestorem indywidualnym oprócz budowy domu w ramach jednej inwestycji realizowana będzie również budowa garaży i budynków gospodarczych, które są połączone z budynkiem mieszkalnym ścianą lub też są to odrębne i samodzielne obiekty. Zdaniem Strony preferencyjna 7% procentowa stawka podatku od towarów i usług będzie miała zastosowanie nie tylko do budowy samego budynku mieszkalnego ale do całości zlecenia inwestycyjnego.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku znak L. dz. 674/2006 z dnia 29.03.2006 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej stawki podatku VAT dla wykonania garaży i budynków gospodarczych, które są połączone z budynkiem mieszkalnym ścianą lub też są to odrębne i samodzielne obiekty, postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona zajmuje się budową domów jednorodzinnych. Na podstawie zawartej umowy z inwestorem indywidualnym oprócz budowy domu w ramach jednej inwestycji realizowana będzie również budowa garaży i budynków gospodarczych, które są połączone z budynkiem mieszkalnym ścianą lub też są to odrębne i samodzielne obiekty. Zdaniem Strony preferencyjna 7% procentowa stawka podatku od towarów i usług będzie miała zastosowanie nie tylko do budowy samego budynku mieszkalnego ale do całości zlecenia inwestycyjnego.
Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie informuję:
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednocześnie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przepis art. 146 ust. 2 i 3 w/w ustawy o VAT stanowi, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
1)sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2)urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
W myśl postanowień zawartych w art. 2 pkt. 12 w/w ustawy o VAT obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB jako:
1.111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
2.112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3.ex. 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych , klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.
Jednocześnie art. 3 ust. 1 pkt. a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. Z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. W zakresie tej definicji zawiera się również budynek mieszkalny - art. 3 ust. 2a w/w ustawy prawo budowlane. W art. 3 ust. 9 w/w ustawy prawo budowlane zdefiniowano pojęcie urządzenia budowlanego, przez które należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Decydujące znaczenie dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT ma okoliczność czy garaż lub pomieszczenie gospodarcze stanowi fragment obiektu budownictwa mieszkaniowego zawarty w jego bryle ograniczonej ścianami nośnymi, czy też jest odrębnym obiektem.
Garaże i budynki gospodarcze, które są połączone z budynkiem mieszkalnym ścianą lub też są odrębnymi i samodzielnymi obiektami, nie są obiektami budownictwa mieszkaniowego. Obiekty te nie stanowią również infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Tak więc uregulowania zawarte w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy o VAT nie znajdują zastosowania do sytuacji o których mowa w zapytaniu Strony.
Mając powyższe na uwadze świadczenie usług, o których mowa w zapytaniu Strony, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj