Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-673/05/AW
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-673/05/AW
Data
2005.11.28



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
wycieczka


Pytanie podatnika
Spółka zwociła się z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupionej usługi organizacji wycieczki.


POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 14.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.09.2005 roku) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)


uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


Ze stanu faktycznego ustalonego na podstawie dotychczas składanych przez Spółkę zapytań wynika, że w wyniku zawartych umów podmiot zobowiązał się do świadczenia na rzecz podmiotu angielskiego i szwedzkiego, nie zarejestrowanych na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium Polski, usług reklamy produktów leczniczych. Sprzedaż powyższych produktów odbywa się za pośrednictwem niezależnych dystrybutorów. Świadczenie powyższych usług reklamowych na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega opodatkowaniu w kraju siedziby usługobiorcy. W związku z charakterem świadczonych usług Spółce przysługuje na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przesłanym w dniu 15 września 2005 roku wniosku podmiot informuje, iż zgodnie z obowiązującym w Spółce "Regulaminem Premiowania" przyznawane są pracownikom Spółki nagrody "Najlepsi z najlepszych" składające się z części finansowej i rzeczowej. Nagrodę rzeczową stanowią wycieczki zagraniczne dla nagrodzonych pracowników. Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupionej usługi organizacji wycieczki. Zdaniem Spółki fakt, iż wartość nabytych usług stanowi koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych powoduje, iż Spółce przysługuje prawo do rozliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanej usługi.

Zgodnie z art. art. 86 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie ust. 8 pkt 1 tego artykułu stanowi, iż podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy prawa oraz opisany we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, że kluczowe znaczenie dla stwierdzenia, że podatek naliczony zawarty w cenie zakupionej usługi podlega odliczeniu ma określenie czy powyższa usługa ma związek z wykonywanymi czynnościami, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego fakt, iż zakup przedmiotowych usług stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych oraz fakt, iż przekazanie opisanych nagród rzeczowych ma związek z podejmowanymi przez "najlepszych" pracowników Spółki działaniami wpływającymi na wysokość sprzedaży Spółki powoduje, iż powyższe usługi mają związek z wykonywanymi na rzecz podmiotów zagranicznych usługami reklamowymi. Powyższe skutkuje stwierdzeniem, iż kwota podatku naliczonego zawarta w cenie zakupionej usługi podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj