Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP 1/423-59/139/06/DP
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP 1/423-59/139/06/DP
Data
2006.04.26



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dzierżawa
inwestycje
powstanie obowiązku podatkowego
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy fakt wybudowania budynku przez wydzierżawiającego grunt od Stowarzyszenia spowoduje powstanie przychodu po stronie Stowarzyszenia i czy będzie miał wpływ na wysokość podatku dochodowego Stowarzyszenia w czasie trwania umowy dzierżawy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Stowarzyszenia z dnia 21.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie 1. i 3.)

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, uzupełnionego w dniu 15.03.2006 r. wynika, iż Stowarzyszenie jest użytkownikiem wieczystym gruntów i właścicielem budynków w O. Na tej nieruchomości pozostaje niezabudowany teren o pow. xxx m2 , który Stowarzyszenie zamierza wydzierżawić firmie Spółka Jawna z siedzibą w O., przy ul. X - na okres 30 lat za rocznym czynszem dzierżawnym, a Spółka Jawna - zgodnie z postanowieniami planowanej umowy dzierżawy - zamierza wybudować tam budynek usługowo-biurowy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie usług edukacyjnych "szkoła języka angielskiego". W przedłożonej ofercie Spółka Jawna oświadczyła, że planowany budynek usługowo-biurowy wybuduje w ciągu 6 m-cy licząc od daty podpisania umowy dzierżawy, z własnych środków i własnym staraniem. Poniesione wydatki zaliczone zostaną do kosztów uzyskania przychodów Spółki zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś wartość początkowa wytworzonego środka trwałego - dla budynków i budowli wniesionych na cudzym gruncie - zostanie ustalona z uwzględnieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z uwzględnieniem stawek amortyzacyjnych wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz.U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) i Wykazu Rocznych Stawek Amortyzacyjnych (stawka 2,5 %)

Spółka jako inwestor zamierza skorzystać z prawa odliczenia podatku VAT od towarów i usług zakupionych w ramach tej inwestycji - we właściwych dla tego podatku terminach.

Po wygaśnięciu umowy dzierżawy działki przy ul. X w O., budynek wybudowany przez Spółkę Jawną stanie się własnością Stowarzyszenia, bez odszkodowania.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy po stronie Stowarzyszenia (wydzierżawiający) powstanie przychód z tytułu wybudowania budynku - a jeżeli tak, to w którym momencie - uzasadniający realizację obowiązku podatkowego według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2. Czy w okresie wykonywania umowy dzierżawy działki (30 lat) - Stowarzyszenie odprowadza do urzędu skarbowego podatek VAT - wyłącznie od kwot czynszu rocznego płaconego przez Spółkę?

3. Czy fakt wybudowania budynku przez Spółkę na gruncie Stowarzyszenia i jego amortyzowanie, będzie miał wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych i podatku VAT dla Stowarzyszenia w czasie obowiązywania umowy dzierżawy gruntu?

Zdaniem Stowarzyszenia w sytuacji będącej przedmiotem wniosku w momencie wzniesienia budynku przez Spółkę nie powstanie przychód po stronie wnioskodawcy, gdyż nakłady zostaną poniesione i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez podmiot, który ten budynek wybudował i przez którego jest użytkowany. Stowarzyszenie natomiast, jako użytkownik wieczysty gruntu będzie uzyskiwała dochody z tytułu dzierżawy gruntu, na którym budynek ten zostanie wzniesiony. Przychód z tytułu wybudowania budynku powstanie dopiero w momencie ewentualnego zakończenia umowy dzierżawy, w tym momencie powstanie także możliwość amortyzowania przez stowarzyszenie budynku i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z tym, że nie powstanie przychód z tytułu wybudowania budynku na gruncie należącym do Stowarzyszenia, nie powstanie także obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Ponadto - jak podnosi wnioskodawca - na podstawie umowy dzierżawy Stowarzyszenie jako wydzierżawiający będzie otrzymywało przychód w postaci czynszu w wysokości określonej w umowie dzierżawy, która nie ulegnie zmianie, pomimo że wartość całej nieruchomości (po wybudowaniu na niej pawilonu) będzie wyższa z uwagi na wzrost jej atrakcyjności. W związku z tym - zdaniem wnioskodawcy - w momencie, gdy nie będzie pobierać wyższego czynszu (po ukończeniu budowy) nie powstanie przychód i obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych i VAT od wartości czynszu jaki przysługiwałby stowarzyszeniu w razie uwzględnienia wzrostu wartości nieruchomości.

W związku z powyższym, wybudowanie budynku na gruncie którego użytkownikiem wieczystym jest Stowarzyszenie nie powoduje powstania po stronie stowarzyszenia przychodu oraz obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki zawarte we wniosku i wyjaśnia, co następuje.

Z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest tylko taka wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa i którą może on rozporządzać jak własną. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu; w art. 12 ust. 1 wymieniono jedynie przykładowe sytuacje, w których u podatnika podatku dochodowego od osób prawnych powstaje przychód. I tak, przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze czy przychód należny z działalności gospodarczej określony w art. 12 ust. 3, zatem w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym przychodem Stowarzyszenia będzie czynsz płacony stowarzyszeniu z tytułu umowy dzierżawy gruntu.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi to, czy fakt wybudowania budynku przez dzierżawcę gruntu, którego użytkownikiem wieczystym jest wnioskodawca, spowoduje powstanie po stronie Stowarzyszenia przychodu uzasadniającego realizację obowiązku podatkowego według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie 1.).

Zdaniem tutejszego organu podatkowego w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym przychód z tytułu wybudowania przez dzierżawcę - Spółkę Jawną - budynku powstanie dla stowarzyszenia dopiero z chwilą wygaśnięcia umowy dzierżawy, kiedy to budynek stanie się własnością Stowarzyszenia, bez odszkodowania. Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz (art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego). Z samej istoty tego stosunku zobowiązaniowego wynika prawo dzierżawcy (tutaj: Spółki Jawnej) do używania przedmiotu dzierżawy i pobierania z niego pożytków, które stanowią przychód dzierżawcy. Z kolei nakłady poniesione przez dzierżawcę mogą być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Stowarzyszenie natomiast, jako użytkownik wieczysty gruntu będzie uzyskiwała przychód z tytułu dzierżawy gruntu, na którym budynek ten zostanie wzniesiony.

W odpowiedzi na pytanie 1. podatnika, tut. organ podatkowy zauważa, iż przychód z tytułu wybudowania budynku powstanie dla wydzierżawiającego - Stowarzyszenia - dopiero w momencie zakończenia umowy dzierżawy, w tym momencie powstanie także możliwość amortyzowania przez stowarzyszenie budynku i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast sam fakt wybudowania budynku na gruncie Stowarzyszenia i jego amortyzowanie przez Spółkę Jawną nie ma wpływu na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych stowarzyszenia z tytułu pobieranego czynszu w trakcie obowiązywania umowy dzierżawy (pytanie 3.) - o ile wartość pobieranego czynszu odpowiada wartościom rynkowym. Z treści bowiem art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 12 ust. 6 pkt. 4 ww. ustawy - wynika, iż przychodem (także z dzierżawy) są częściowo nieodpłatne świadczenia. Nieodpłatność świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług danego rodzaju. Jednakże zagadnienie wystąpienia nieodpłatności świadczeń nie może być przedmiotem oceny dokonanej w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej, ponieważ oceny takiej można dokonać jedynie w wyniku kontroli podatkowej bądź postępowania podatkowego, w których wyjaśnia się m.in. stan faktyczny poddając go kompleksowej analizie.

W postępowaniu dotyczącym art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa wyjaśnia się stan prawny przyjmując, że zachodzą określone stany faktyczne podane przez podatnika jako pewne. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie może jednakże weryfikować stanu faktycznego w sensie oceny czy faktycznie nastąpiła uzasadniona przyczyna odstąpienia od wartości rynkowej, gdyż - jak wyjaśniono powyżej - nie dokonuje się tego w postępowaniu dotyczącym udzielenia interpretacji w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj