Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-249/06/US
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-249/06/US
Data
2006.05.04



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nieodpłatne przekazanie rzeczy
opodatkowanie
przekazanie rzeczy
przekazanie towarów
umowa zlecenia
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy materiały przekazywane w ramach świadczonej usługi podlegają opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 24.03.2006r. (data wpływu do tutejszego urzędu 29.03.2006r), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE
Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wątpliwości Strony dotyczą opodatkowania wartości materiałów o charakterze promocyjno-reklamowym, które są wysyłane do osób fizycznych na zlecenie kontrahenta, a ich wartość zwiększa wartość świadczonych usług. Z takim samym zapytaniem Podatnik wystąpił w dn. 11.04.2005r. do Naczelnika tutejszego Urzędu. Postanowienie nr 1472/RPP1/443-265/2005/JJ z dn. 20.05.2005r., którym uznano stanowisko Strony za prawidłowe, zostało uchylone z urzędu decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr 1401/HT II/006/14-331/05/MZ z dn. 01.07.2005r. Zdaniem Strony, zmiana przepisów art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, będąca przyczyną uchylenia ww. postanowienia, nie wpływa na istotę udzielonej odpowiedzi. Decydujące znaczenie w przedmiotowej sprawie ma art. 7 ust. 2, w związku z czym Podatnik wnioskuje o ponowne uznanie swojego stanowiska za prawidłowe.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…),2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Z kolei w myśl art. 7 ust. 3 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.06.2005r.), przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. W brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005r. art. 7 ust. 3 ustawy określał, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Z treści wyłączenia zawartego w ust. 3 wynikało zatem, iż odpłatną dostawę towarów stanowiło także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów – z wyłączeniem prezentów o małej wartości i próbek.

Zmiany wprowadzone w art. 7 ust. 3 z dniem 01.06.2005r. (ustawa z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 90, poz. 756) nie wpływają na rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie. Fakt, iż stanowiące przedmiot zapytania przekazanie towarów w ramach usługi nie podlega opodatkowaniu, wynika z przepisów art. 7 ust. 2, których treść nie uległa zmianie. Ponieważ Spółka otrzymuje od zleceniodawców wynagrodzenie za przekazane towary, nie dochodzi do przekazania towarów bez wynagrodzenia. Czynnością opodatkowaną jest usługa, a wartość przekazanych towarów wkalkulowana jest w jej cenę i stanowi element tej usługi, w związku z czym nie może być opodatkowane odrębnie. W związku z powyższym ponownie należy uznać stanowisko Strony za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj