Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-414/06/US
z 18 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-414/06/US
Data
2006.07.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
samochód używany
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest twierdzenie, iż w przypadku nabycia pojazdów używanych w celu dalszej odsprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6, a podatek należy wykazać w deklaracji VAT-7 zgodnie z art. 99 pkt 1? Zapłata podatku, w takiej sytuacji następuje, zgodnie z art. 103 ust. 1, do 25. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 15.05.2006r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona, która jest dealerem samochodów nowych i używanych, nabyła w dn. 15.03.2006r. używany samochód osobowy w celu dalszej odsprzedaży, bez dokonywania rejestracji tego pojazdu. Zakup ten był pierwszą transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu dokonaną przez Podatnika. Transakcja została udokumentowana fakturą wystawioną przez niemieckiego kontrahenta w dn. 15.03.2006r. Zgodnie z treścią wniosku samochód nie był nowym środkiem transportu w rozumieniu art. 2 ust. 10 ustawy o VAT (przejechał więcej niż 6.000tys. km /11.483km/, od dopuszczenia do użytku minęło ponad 6 m-cy - data pierwszej rejestracji 09.06.2005r.). Wnioskodawca złożył w dn. 25.04.2006r. w Urzędzie Skarbowym deklarację VAT-23. W tym samym dniu, zgodnie z przepisami art. 103 ust. 3-5 ustawy o VAT, Wnioskodawca odprowadził podatek należny z tytułu powyższej transakcji wraz z należnymi odsetkami.

Strona stoi jednak na stanowisku, iż postąpiła nieprawidłowo, bowiem w przedstawionym stanie faktycznym nie było przesłanek do zastosowania art. 103 ust. 3-5, ze względu na fakt, iż nie nastąpiło nabycie nowego środka transportu, a Podatnik nie zamierza rejestrować nabytego samochodu. Zdaniem Spółki, w przypadku nabycia pojazdów używanych w celu dalszej odsprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6, a podatek należy wykazać w deklaracji VAT-7 zgodnie z art. 99 pkt 1. Zapłata podatku, w takiej sytuacji następuje, zgodnie z art. 103 ust. 1, do 25. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że z przepisu art. 103 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) wynika, iż w sytuacji, gdy podatnicy wymienieni w art. 15 ustawy, oraz podatnicy nie będący podatnikami wymienionymi w art. 15 ustawy, nie mający obowiązku składania deklaracji podatkowej na zasadach ogólnych, dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu, mają obowiązek, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu. Powyższy przepis stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. (art. 103 ust. 4 ww. ustawy). Przyspieszonej płatności, na podstawie art. 103 ust. 4 ustawy, dokonuje się pod warunkiem, że nabywany środek transportu będzie przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub użytkowany na terytorium kraju (jeżeli nie podlega rejestracji).W powyżej określonych sytuacjach, zgodnie z art. 103 ust. 5 i 6, podatnik ma obowiązek dostarczyć naczelnikowi urzędu skarbowego wg odpowiedniego wzoru, informację o nabywanych środkach transportu i kopię faktury potwierdzającej nabycie tego środka transportu przez podatnika, które to dokumenty wraz z dowodem zapłaty podatku są podstawą do wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ust. 1 pkt 1.W przedmiotowej sprawie powyższe regulacje nie mają jednak zastosowania, ponieważ, Strona nie nabyła nowego środka transportu. Ponadto przedmiotowy pojazd nie jest „innym środkiem transportu” w rozumieniu ust. 4 ww. przepisu, ponieważ nabywca nie zamierza go rejestrować ani użytkować. W przedstawionym stanie faktycznym Strona słusznie uważa, iż nie było konieczności zapłacenia podatku w terminie określonym w art. 103 ust. 3.

W związku z powyższym opisane we wniosku nabycie używanych samochodów osobowych w celu dalszej odsprzedaży stanowi dla Podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 20 ust. 5 w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. W przypadku, gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (ust. 6). W opisanym stanie faktycznym Spółka powinna więc wykazać nabycie tego samochodu w deklaracji VAT-7 za marzec 2006r., składanej w urzędzie skarbowym w terminie określonym w art. 99 ust. 1, czyli do 25. dnia następnego miesiąca. Ponadto zgodnie z art. 103 ust. 1 podatnicy mają obowiązek do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj