Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
PP/443-17A/06
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17A/06
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na handlu używanymi maszynami rolniczymi, które kupuje w Szwecji a sprzedaje w kraju. Od dostawców otrzymuje różne dokumenty potwierdzające zakup, a mianowicie: ”FAKTURĘ”, „RAKNING” lub „KVITTENS”. Jeżeli na w/w dokumentach podany jest numer świadczący o tym, że dostawcą jest podatnik od wartości dodanej, wówczas taką transakcję strona uznaje za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Czy takie postępowanie jest słuszne?


UZASADNIENIE

Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika:
1. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na handlu używanymi maszynami rolniczymi, które kupuje w Szwecji a sprzedaje w kraju. Od dostawców otrzymuje różne dokumenty potwierdzające zakup, a mianowicie: ”FAKTURĘ”, „RAKNING” lub „KVITTENS”. Jeżeli na w/w dokumentach podany jest numer świadczący o tym, że dostawcą jest podatnik od wartości dodanej, wówczas taką transakcję strona uznaje za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dokumenty o nazwie „FAKTURA” zwykle zawierają wszystkie elementy typowej faktury, dokumenty o nazwie „RAKNING” bardzo często nie posiadają numeru, natomiast dokumenty o nazwie „KVITTENS” w ogóle nie posiadają numeru, często pełnych danych dostawcy, a czasem też daty. „FAKTURY” otrzymuje głównie od firm, a „RAKNING” i „KVITTENS” zarówno od firm jak i od rolników.
2. Dokumenty o nazwie „FAKTURA” i „RAKNING” podatnik traktuje jak fakturę, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług i ustala obowiązek podatkowy zgodny z datą tego dokumentu. Natomiast dokumenty o nazwie „KVITTENS” traktuje jak dowód zapłaty a nie fakturę i w związku z powyższym obowiązek podatkowy ustala na 15-ty dzień miesiąca następujący po miesiącu dokonania dostawy.

Zapytanie:
Czy postępowanie i stanowisko podatnika są słuszne?

Stanowisko organu podatkowego:
Ad.1
Odnośnie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia wydano w dniu 12.06.2006r. odrębną interpretację nr PP/443-17/06.
Ad.2
Zgodnie z art. 20 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.) obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, chyba że przed tym dniem unijny podatnik VAT, będący dostawcą nabywanych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawił fakturę. Wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury i nie ma znaczenia, kiedy ta faktura została przez nabywcę otrzymana.W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, organ podatkowy uznaje postępowanie podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj