Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/423/PDOP-286/360/JS/06
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/423/PDOP-286/360/JS/06
Data
2006.07.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
fundusz unijny
przychód


Pytanie podatnika
Czy refundację poniesionych przez Spółkę kosztów związanych z realizacją projektu należy zaliczyć do przychodów podatkowych Spółki, a jeżeli nie są to przychody podatkowe, to czy wykazywać w CIT-2 jako przychody zwolnione?


X Sp. z o.o. jest firmą posiadającą osobowość prawną i podatnikiem podatku od towarów i usług. Dnia 27 stycznia 2006 r. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przystąpiła do Umowy o Partnerstwie na Rzecz Rozwoju w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerstwo na rzecz Rozwoju stanowi całość, w skład której wchodzą partnerzy projektu. Wzajemne stosunki pomiędzy partnerami reguluje Umowa o Partnerstwie na rzecz Rozwoju, w której określone są zadania każdego z partnerów. W omawianym przypadku jest to Partnerstwo na rzecz Rozwoju pod nazwą ŤCentrum Zielonych Technologii", którego działania są realizowane w ramach Działania 2, Tematu F "Wspieranie zdolności dostosowania się firm i pracowników do strukturalnych zmian gospodarczych oraz wspieranie wykorzystania technologii informacyjnych i innych nowych technologii" Programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 189, poz. 1948), zwanego dalej Programem EQUAL. Partnerstwo dąży do osiągnięcia celów Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL w zakresie zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierówności na rynku pracy w drodze współpracy partnerskiej i ponadnarodowej.

Sp. z o.o. pełni rolę Partnera (Partner nr 3) Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Centrum Zielonych Technologii. Oznacza to, że współrealizuje wskazany wyżej projekt i jest odpowiedzialny za realizację jednego lub kilku zadań określonych w Programie Działania 2. Jako Partner Spółka jest odpowiedzialna za realizację następujących zadań określonych w Programie Działania 2: Opracowanie i wdrażanie modelowego systemu wsparcia jednostek sektora MSP oraz systemu podnoszenia kwalifikacji pracowników lub osób współpracujących z sektorem MSP w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi, tradycyjnych technologii budowlanych oraz tradycyjnych pokryć dachowych. Jednocześnie, oprócz roli Partnera w Partnerstwie na rzecz Rozwoju Sp. z o.o., pełni również funkcję Administratora Partnerstwa na rzecz Rozwoju w II okresie administracyjnym tj. od 1 stycznia 2007 r. do 31 marca 2008 r., łącznie 15 miesięcy realizacji projektu. Jako Administrator Partnerstwa na rzecz Rozwoju w II okresie administracyjnym jest odpowiedzialny za realizację następujących zadań określonych w Programie Działania 2: Administrowanie projektem w II okresie administracyjnym a w szczególności: wsparcie i reprezentowanie Partnerów, koordynowanie, monitorowanie i nadzorowanie prawidłowości działań, zapewnienie równości w systemie zarządzania.

Administrator jest szczególnym przypadkiem partnera, który reprezentuje Partnerstwo na zewnątrz i który, w imieniu partnerstwa, podpisuje umowę dofinansowania działania. Administrator jako strona umowy otrzymuje środki finansowe i zgodnie z przyjętym sposobem wdrażania jest odpowiedzialny za ich rozliczenie wobec Instytucji Zarządzającej. Wysokość tych środków odpowiada zadaniom przedstawionym w Umowie o Partnerstwie na rzecz Rozwoju i obejmuje wszystkich partnerów. Oznacza to, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ze zlecaniem zadań przez Administratora, a jedynie z pośrednictwem w przekazywaniu środków.Ze zlecaniem zadań będziemy mieć do czynienia w sytuacji, kiedy Administrator lub partner zleci innemu partnerowi (lub, w ramach podwykonawstwa, instytucji spoza Partnerstwa) wykonanie zadań, które w Umowie o Partnerstwie na rzecz Rozwoju były jemu przypisane. Partnerzy i Administrator wykonują osobiście przyjęte na siebie zadania. Zlecanie dostaw towarów lub usług podmiotom nie będącym stroną umowy, zwanymi dalej podwykonawcami, może dotyczyć jedynie części zadania powierzonego Partnerowi zgodnie z Programem Działania 2, która nie może być wykonana bezpośrednio przez Partnera lub w ramach współpracy między Partnerami.

W ramach projektu - aby osiągnąć zamierzone rezultaty Sp. z o.o. jako Partner i Administrator Projektu ponosi wydatki przewidziane w Umowie. Są to m.in. koszty wynagrodzeń personelu zaangażowanego bezpośrednio w realizację Projektu, koszty wynajęcia pomieszczeń biurowych, koszty współpracy ponadnarodowej, koszty podróży służbowych niezbędnych do wdrożenia projektu (Projekt obejmuje zasięgiem całe województwo podlaskie), koszty zakupu wyposażenia i niskocennych środków trwałych, koszty związane z wypracowaniem modelu szkoleniowego i inne wyszczególnione w budżecie Projektu. Należy zaznaczyć, iż Umowa przewiduje oddzielny budżet Partnera i oddzielny Administratora na realizację zadań z niej wynikających realizowanych przez Sp. z o.o. w ramach Projektu. Na pokrycie wszystkich wydatków niezbędnych do realizacji zadań w ramach Projektu Spółka będzie otrzymywała przewidziane Projektem środki finansowe w wysokości 100% wydatków kwalifikowanych.

Wydatki te są pokrywane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki finansowe, które otrzyma Spółka na pokrycie wydatków nie stanowią przychodu dla Spółki, natomiast są jedynie sfinansowaniem wydatków poniesionych przez Spółkę na realizację zadań wynikających z Umowy, a związanych bezpośrednio z realizacją Projektu. Warunkiem dokonywania płatności w ramach Partnerstwa na rzecz Rozwoju będzie złożenie wniosku o zaliczkę, płatności pośrednie i płatność końcową. Środki finansowe będą przelewane przez Fundację z siedzibą w Warszawie zwaną dalej Krajową Strukturę Wsparcia, działającą w imieniu Instytucji Zarządzającej EQUAL na wydzielone konto Administratora, a dalej przez Administratora na wydzielone konta każdego z Partnerów. Następnie z tego konta będzie dokonywana płatność za usługi zewnętrzne i wszelkie wynagrodzenia. Dopuszcza się sytuację, w której z powodu nieterminowego dokonywania przelewu środków projektowych przez Krajową Strukturę Wsparcia i w efekcie Administratora, każdy z Partnerów będzie musiał pokrywać bieżące zobowiązania z własnych środków, a przez to z konta głównego związanego z działalnością gospodarczą. Następnie będzie dokonywany przelew wyrównujący dług wewnętrzny. Środki finansowe w całości pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2006r., stwierdza, iż środki finansowe pochodzące z pomocy unijnej, uzyskane przez Spółkę jako beneficjenta Programu EQUAL, stanowią przychód w momencie ich otrzymania i należy je wykazać w deklaracji CIT-2 jako przychód oraz jako dochód (przychód) wolny od opodatkowania. Środki te nie stanowią przychodu i nie są wykazywane w deklaracji CIT-2 jedynie w przypadku, gdy finansowane nimi wydatki zostały uprzednio poniesione przez beneficjenta ze środków własnych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a powołanej ustawy do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zatem w świetle powyższych przepisów otrzymane w ramach Programu EQUAL środki finansowe stanowią dla beneficjenta przychód z chwilą ich faktycznego otrzymania, za wyjątkiem przypadku, gdy finansowane nimi wydatki nie zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zostały uprzednio poniesione przez beneficjenta ze środków własnych.

W przedstawionym stanie faktycznym wydatki w ramach Programu EQUAL Spółka ponosi zasadniczo wprost ze środków uzyskanych z bezzwrotnej pomocy unijnej i w tym zakresie środki te stanowią przychód Spółki z chwilą ich faktycznego otrzymania. Jedynie w przypadku nieterminowego dokonania przelewu środków unijnych, Spółka uprzednio wydatkuje środki własne, zatem jedynie wówczas kwoty uzyskane z bezzwrotnej pomocy unijnej jako zwrot poniesionego już wydatku nie stanowią przychodu podatkowego (art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadku, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Zatem warunki skorzystania z powyższego zwolnienia są następujące:- środki pochodzą z w/w źródeł,- podatnikiem korzystającym ze zwolnienia jest beneficjent, któremu ta pomoc ma służyć, tj. podmiot, który otrzymał w/w środki od wskazanych w cyt. przepisie podmiotów zagranicznych, bezpośrednio lub za pośrednictwem krajowego podmiotu bądź podmiotów upoważnionych do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym dochód uzyskany przez Spółkę jako beneficjenta Programu EQUAL, objęty jest omówionym wyżej zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Wzór deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2, o której mowa powyżej, został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 257, poz.2156).

W przedstawionym stanie faktycznym środki finansowe, które Spółka uzyskuje jako beneficjent Programu EQUAL, stają się przychodem Spółki w momencie ich faktycznego otrzymania, za wyjątkiem tej części, która stanowi zwrot wydatków poniesionych ze środków własnych. Zatem otrzymaną w ramach Programu EQUAL kwotę, w części stanowiącej przychód danego miesiąca, należy wykazać w deklaracji CIT-2 w przychodach (poz.19) oraz jako dochód (przychód) wolny w poz. 27 i 30, a ponadto w załączniku CIT-2/O.

Stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych albo są wolne od podatku. Zatem dopiero przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za dany okres sprawozdawczy Spółka nie uwzględni dochodów pochodzących z pomocy zagranicznej i tym samym skorzysta z omówionego wyżej zwolnienia tych dochodów od podatku.

Należy także zaznaczyć, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23. Powyższe oznacza, iż wydatków i kosztów sfinansowanych z unijnych środków pomocowych Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując środki finansowe pochodzące z pomocy unijnej, uzyskane przez Spółkę jako beneficjenta Programu EQUAL, stanowią przychód w momencie ich otrzymania i należy je wykazać w deklaracji CIT-2 jako przychód oraz jako dochód (przychód) wolny od opodatkowania, za wyjątkiem przypadku, gdy stanowią zwrot wydatków poniesionych w ramach Programu ze środków własnych Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj