Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DD-L/415/9/06
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-L/415/9/06
Data
2006.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
obowiązek płatnika
podatek dochodowy od osób fizycznych
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy obliczyć zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów osiągniętych przez pracowników oddelegowanych poza granice kraju do pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia, jeśli wynagrodzenie otrzymuje pracownik, którego miejsce zamieszkania jest w Polsce, od płatnika mającego siedzibę również w Polsce i wypłata wynagrodzenia odbywa się na terenie Polski oraz czy składki na ubezpieczenie społeczne uiszczane za granicą można uwzględnić przy naliczaniu zaliczek na podatek dochodowy?


W dniu 29.05.2006 r. Podatniczka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanych dochodów z tytułu umowy zlecenia przez pracowników oddelegowanych do pracy poza granicami kraju.

Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Siedziba firmy znajduje się w miejscu zamieszkania podatniczki w Polsce. Strona nie posiada firmy lub przedstawicielstwa firmy zagranicą. Podatniczka zatrudnia pracownika na podstawie umowy zlecenia, z czego przez pół miesiąca pracownik zatrudniony jest w Polsce, drugie pół jest oddelegowany do pracy poza granicami kraju (Belgia). Wynagrodzenie za pracę w kraju i zagranicą wypłacane jest przez pracodawcę w Polsce.

Pytanie podatnika jest następujące:
W jaki sposób należy obliczyć zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów osiągniętych przez pracowników oddelegowanych poza granice kraju do pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia, jeśli wynagrodzenie otrzymuje pracownik, którego miejsce zamieszkania jest w Polsce, od płatnika mającego siedzibę również w Polsce i wypłata wynagrodzenia odbywa się na terenie Polski oraz czy składki na ubezpieczenie społeczne uiszczane za granicą można uwzględnić przy naliczaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Zdaniem strony przy naliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych należy przychód umniejszyć o koszty uzyskania przychodu, bez pomniejszania o opłacone zagranicą składki na ubezpieczenie społeczne.

Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza, iż osoby fizyczne, jeżeli mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Opisaną zasadę stosuje się zgodnie z art. 4a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do art. 14 ust. 1 Konwencji podpisanej w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r. między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139) dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (tj. Polsce) osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tj. Polsce), chyba że osoba ta posiada stałą placówkę, wówczas dochód może być opodatkowany w drugim Państwie (Belgii), jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

W świetle przepisów art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m. in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Umowa pomiędzy Polską a Belgią przyjęła zasadę, iż dochody z działalności o samodzielnym charakterze wykonywanej w drugim państwie mogą w tym państwie podlegać opodatkowaniu, jeżeli osiągająca je osoba dysponuje w tym państwie stałą placówką, służącą do wykonywania tej działalności. Ponieważ takiej stałej placówki firma na terytorium Belgii nie posiada, prawidłowym działaniem Podatniczki jako płatnika dokonującego wypłaty należności z tytułu zawartych umów zleceń jest obliczanie, pobieranie i wpłacanie kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy na terytorium Polski, na podstawie art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z tym przepisem, m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, mają obowiązek jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit.b. Składki na ubezpieczenie społeczne zostały określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.).
Na podstawie wyżej powołanego przepisu o systemie ubezpieczeń społecznych odliczeniu od dochodu podlegają tylko składki na ubezpieczenie społeczne wpłacane do polskiego systemu tych ubezpieczeń.

Wobec powyższego uiszczane przez Podatniczkę za granicą składki na ubezpieczenie społeczne nie będą pomniejszały dochodu pracownika przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy.

Dlatego sposób naliczenia zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconych wynagrodzeń na umowę zlecenie pracownikom oddelegowanym do pracy w Królestwie Belgii, wyrażony we wniosku przez płatnika jest prawidłowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj